Wpis z mikrobloga

#farby #malowanie #hydraulika #materialoznastwo #homemade
Elo, potrzebuje pomalować rurkę z polietylenu na kolor czarny. Jakiej farby użyć żeby to się trzymało? Wiem że są rurki czarne z PE ale nie nadają się do mojego projektu, a ta która się nadaje jest tylko biała. Czy zwykłe zmatowienie powierzchni spowoduje że farba się będzie trzymała? Czy trzeba jakiś podkład?
  • 10
@bambus94: możesz próbować, ale nie spodziewaj się cudów, PE, zwłaszcza w elastycznej postaci tak naprawdę nie pomalujesz w trwały sposób niczym.
Ale, czy to musi być malowane? Nie wystarczy dajmy na to naciągnąć na tą rurkę choćby czarnego termoskurcza?
@Jarek_P: A no takie że czarne rury 16 od nawodnień są na 4 czasami 6 barów, a PEX jest na 10.
A ma to być kolektor wodny ułożony pod połacią dachu do pozyskiwania ciepła do grzania CWU a w przypadku naddatku energii do grzania gruntowego magazynu energii.

Dlatego chcę czarne rurki co by mieć namiastkę ciała idealnie czarnego co by pozyskiwać jak najwięcej energii, nie tylko przez przewodzenie czy konwekcję ale
@bambus94: a no to tak trzeba było od razu :)
W temacie jestem laikiem, od razu zaznaczam, ale tak na dzieńdobry zastanawiałbym się, czy faktycznie wiele zmieni danie rury bezbarwnej lub niebieskiej albo choćby cienkościennego PEXa - sam piszesz, że to ma być pod połacią dachu, więc odbiór ciepła pochodzący z pochłaniania podczerwieni będzie miał chyba minimalny udział.
Z ciekawości spytam jeszcze - a co zrobisz z tą instalacją zimą?
@Jarek_P: Ilość energii przenoszonej przez promieniowanie podczerwone jest naprawdę znaczna i dlatego chciałbym ją wykorzystać.
Instalacja zimą zostanie pod połacią, normalnie napełniona czynnikiem, jeszcze nie wiem jakim, waham się między roztworem etanolu a roztworem MgCl. Glikolu nie chcę.
@bambus94: strona jest do dupy, również na PC, ale gdzieśtam znalazłem ich dokumentację techniczną, z której wynika, że produkują od 16mm. Dlatego najlepiej zadzwoń i spytaj.