Wpis z mikrobloga

Wołam plusujących poprzedni wpis zgodnie z zapowiedzią, ale od teraz aby być wołanym zaplusuj ten wpis

#historiaiwojskowosc

Sowieccy żołnierze wyruszają do szturmu podczas fazy taktycznej Operacji Bagration, czerwiec 1944 roku

DOKTRYNA GŁĘBOKICH OPERACJI - DOKTRYNY - ANALIZA - CZĘŚĆ 1

Będzie to pierwszy z poruszanych na tej stronie tematów doktryn wojskowych. Żeby więc sensownie wyłożyć wam co z czym się je, zacznijmy od wyjaśnienia czym jest doktryna, a potem będzie krótkie słowo o Blitzkriegu. Dlaczego Blitzkrieg? Bo ludzie dostrzegają strasznie dużo podobieństw w obu doktrynach, co jest prawdą... i nieprawdą jednocześnie ;)

Ale przede wszystkim, moje spostrzeżenia wejściowe, na które warto zwracać uwagę podczas całej tej serii:
1) Sowiecka doktryna jest prawdopodobnie najskuteczniejsza spośród doktryn WW2 jeżeli chodzi o stosunek teren-straty-czas
2) Jednocześnie jest trudna do zaaplikowania przez nie-Sowietów
3) Nie ma nic wspólnego z "URRA I NA BERLIN" - i to ten stereotyp proponuję usunąć z pamięci w pierwszej kolejności

Najpierw wyjaśnijmy jednak czym jest doktryna?

Doktryna to w pewnym uproszczeniu ogólny zbiór zasad i prawideł, którego powinni trzymać się dowódcy - najczęściej średnio-wyższego szczebla - żeby cała armia działała mniej więcej na tej samej zasadzie. Jednocześnie doktryna kładzie nacisk na jakieś elementy czy konkretne sposoby prowadzenia wojny - np. manewr.

Można to ładnie zestawić na przykładzie hierarchii zagadnień:
Najpierw jest POLITYKA, która zasadniczo wyznacza cele wojskowym. Jak to bowiem ktoś mądry powiedział, "żołnierz to ostatnie 600 metrów interesów narodowych państwa". Dzięki polityce wiemy co chcemy osiągnąć. Potem wchodzi STRATEGIA, czyli ten najwyższy i co ważne konkretny plan działania w celu osiągnięcia celów politycznych - np. brytyjska strategia utrzymywania floty w celu wykluczena szansy na walkę na wyspie lub niemiecka strategia wyłączenia Francji, żeby walczyć tylko na jednym froncie.

Następnie właśnie wchodzi DOKTRYNA - czyli nic innego jak odpowiedź na pytanie: JAK MAMY STRATEGIĘ ZREALIZOWAĆ? I tak wchodzi tu kolejno brytyjska doktryna Fleet-in-being czy też niemiecki blitzkrieg - choć sam blitzkrieg de facto doktryną nie był (kwestie semantyczne - nie będę rozwijać). Czyli doktryna nie jest konkretna -zawiera wskazówkę w stylu "chcemy wygrać przez przebicie się czołgami i wymanewrowanie przeciwnika" - ale nie wskazuje jakiego dokładnie oraz w którym miejscu i w jakim czasie.

Od realizacji doktryny w przestrzeni i czasie mamy TAKTYKĘ, czyli ten najniższy szczebel - sztukę prowadzenia ataków, obrony, flankowania, wycofywania, osłony i tym podobnych rzeczy. Sama taktyka jest jeszcze bardziej ogólna niż doktryna, ale konkretność taktyki wyraża się przez to, że jest aplikowana już w konkretnej sytuacji i w konkretnym terenie. Czyli mówiąc jak krowie na rowie: dowódca widzi na bieżąco co się dzieje i w ten sposób aplikuje swoją wiedzę taktyczną.

Na samym końcu łańcucha jest SPRZĘT. Będę to powtarzać do usranej śmierci: sprzęt jest środkiem do realizacji zadania, które wynika z taktyki, doktryny i strategii. Sprzęt dobiera się więc na końcu, bo wtedy wiemy już jakie zadania przed nami stoją. Musimy być bardziej szybcy niż przeciwnik? Dobieramy ciężarówki. Musimy mieć większą siłę ognia? Dokładamy działa do baterii. To naprawdę proste, ale mam przyjemność prowadzić od lat pewną grę "strategiczną" i obserwuję z pewnym zawodem, jak gracze kupują nieszczęsny sprzęt, bo akurat jest dostępny jak karpie w Lidlu, a potem dopiero próbują sklecić z niego coś, co działa.

Chyba nie muszę mówić, że rzadko działa.

W czasie drugiej wojny światowej większość kluczowych krajów opracowała swoje doktryny: na pewno byli to Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi. Jest dyskusja co do Niemców, problem z Japonią i Polską, które miały "plany operacyjne" - które zdaje się stoją pomiędzy doktryną a taktyką.

W każdym razie DOKTRYNĘ - i to całą z dużych liter - mieli SOWIECI. I nazywała się "glubokaje opjeratsije" - tudzież "Глубокая операция" - tudzież "głębokie operacje". Byłą to doktryna rozplanowana tak dobrze i tak konsekwentnie, że dała Sowietom największe zwycięstwa w historii drugiej wojny światowej i kasowała całe niemieckie grupy armii. Japończycy kładli się pod nią tak, że aż im klapki spadały.
Do tego doktryna przewidywała od razu walkę w ofensywie i defensywie - w gruncie rzeczy nie bardzo zostawiała miejsce na jakąkolwiek improwizację.

Kto ją opracował? Sowieccy najlepsi generałowie... póki jeszcze żyli, ale o tym później :v
Kluczową rolę głębokich operacji przypisuje się Władimirowi Triandafiłowowi, który zginął w wypadku lotniczym na początku lat '30. Zdaje się, że był to po prostu nieszczęśliwy wypadek. Ponadto swój udział mieli również i Tuchaczewski oraz Frunze, opiniował ją Budionnyj - jak widać cała śmietanka czerwonej STAWKI.

Głębokie operacje były tak dobre, że z pewnymi zmianami Rosjanie stosowali ją jeszcze do niedawna - o ile nie stosują jej dalej...

Trzeba też przyznać, że Sowieccy dowódcy pomyśleli pracując nad nią... ambitnie. W jaki sposób? O tym będzie mowa w kolejnych wpisach.

Cdn...

/MK

#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #rosja #iiwojnaswiatowa

Autor postu: [Historia i wojskowość - wszystko, czego mógłbyś nie wiedzieć](https://www.facebook.com/Historia-i-wojskowość-wszystko-czego-mógłbyś-nie-wiedzieć-1710778358946910/)
Mleko_O - Wołam plusujących poprzedni wpis zgodnie z zapowiedzią, ale od teraz aby by...

źródło: comment_nPtSMM054e8AtN1P09qwXVnhQ330Rc9v.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@Mleko_O: Fajny post, tylko piszesz za bardzo chaotycznie i rozwlekle, nie potrzebnie, że piszesz o tych sowieckich generałach jako, że przedstawisz ich później, albo to zrób w jednym materiale albo nie wspominaj o tym w ogóle. Nie potrzebnie te capslocki, psują estetykę całego posta, już lepiej podzielić to na punkty np. 1. Polityka/POLITYKA itd...

A no i jak możesz to podawaj bibliografię do informacji jakie umieszczasz, jeśli coś chcesz wytłumaczyć czytelnikowi
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Kresowiec Chaos straszny to prawda, ale mimo tego da się czytać ( ͡º ͜ʖ͡º)
Po bibliografię musisz uderzyć bezpośrednio do autora - link w poście
  • Odpowiedz
@EissIckedouw:

ale ten no, ruscy biegali z magazynkiem, albo pustym mosinem w Stalingradzie bo tak było w kalofduti i wrogu u bram xd


Call of Duty to Call of Duty ale Armia Czerwona cierpiała na braki sprzętu, w trakcie wojny niektórych maszyn dostali dzięki Land Lease więcej niż sami wyprodukowali.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@Mleko_O: nie chodzi o samo dysponowanie potencjałem ludzkim a jego traktowanie. Dla wyższych dowódców Armii Czerwonej czy kierownictwa partyjnego nie liczyli się ludzie jako tako. Nie musieli obawiać się krytyki opinii publicznej czy mediów tak jak w Wielkiej Brytanii czy USA. Przykładem uzależnienia doktryny od nastrojów społecznych była Francja, gdzie doświadczenie I wojny światowej (a przede wszystkim ogromnych strat jakie poniosła Francja) wpłynęły na defensywną postawę francuskiej armii w okresie międzywojennym.
  • Odpowiedz