Wpis z mikrobloga

Pamiętacie patusa od "17 lat żyje, a ty mi pietnastaka dajesz" ? No to właśnie wyszedł na wolność. Sąd drugiej instancji jeszcze zmniejszył mu wyrok z 15 na 13 lat ¯_(ツ)_/¯

hipokampOo - Pamiętacie patusa od "17 lat żyje, a ty mi pietnastaka dajesz" ? No to w...
  • 146
  • Odpowiedz
Amerykanom.


@CzaryMarek: Między innymi oni są autorami.

W dodatku ani chiński, ani amerykański system wymairu sprawiedliwości nie może być uznany za wzór, bo tam jest zdecydowanie gorzej niż u nas.
  • Odpowiedz
@GordonL: Pod jakim względem gorzej? Nie może być gorzej, jeżeli ktoś dokonuje / usiłuje morderstwa i zostaje zabity, to na pewno nie zabije, jak wyjdzie to albo zabije albo nie zabije. Czyli na pewno jest gorzej w systemie bez kary śmierci.
  • Odpowiedz
Pod jakim względem gorzej?


@CzaryMarek: Pod każdym.

Nie może być gorzej, jeżeli ktoś dokonuje / usiłuje morderstwa i zostaje zabity, to na pewno nie zabije, jak wyjdzie to albo zabije albo nie
  • Odpowiedz
@GordonL: Zarówno Japonia jak i Chiny mają niższy wskaźnik morderstw od Polski. Japonia ma prawie 4-krotnie mniej morderstw na 100 tys mieszkańców niż Polska.

Nie mają większej liczby przestępstw.
Na 100 tys mieszkańców:
Japonia 41 więźniów
Chiny 118 więźniów
Polska 191 więźniów
  • Odpowiedz
@GordonL: Tam gdzie jest wysoka przestępczość, ludzie kalkulują, że koszty resocjalizacji milionów ludzi są za duże i postępują rozsądnie- wprowadzają karę śmierci. Tam gdzie jest miło i sympatycznie (kraje skandynawskie i bezpieczniejsze regiony USA) ludzie bawią się w resocjalizowanie.
  • Odpowiedz
@CzaryMarek:
Jeżeli chodzi o punkt numer jeden to kara śmierci jest droższa. Ogólnie droższa, oczywiście mówimy o krajach względnie cywilizowanych jak np. USA. Oczywistym jest, że w krajach, w których nie ma niezawisłego sądownictwa kara śmierci jest dużo tańsza.

Co do punktu numer dwa to proszę: https://www.amnestyusa.org/a-clear-scientific-consensus-that-the-death-penalty-does-not-deter/, w artykule masz linki do opracowań naukowych.

Żeby zalegalizować karę śmierci Polska musiałaby opuścić Radę Europy, nie wiem czy ktokolwiek chce być w
  • Odpowiedz
@GordonL: No właśnie nie są.

@yggdrasil: Jest tańsza jeżeli jest wykonywana szybciej (w ciągu 1 roku, a nie po 40 latach) i ekonomiczniej jeżeli chodzi o formę samej kary.

"brutalization hypothesis" to nie jest żaden dowód, tylko hipoteza i nie jest tam napisane, że jest to konsensus, tylko że niektórzy poszli dalej i stwierdzili... A to niektórzy to 18% badaczy.
Konsensus jest taki, że KŚ nie pełni funkcji odstraszającej i z tym się zgadzam, nigdzie nie napisałem że pełni. Pełni funkcje oczyszczającą i zdjęcia ciężaru psychicznego ze społeczeństwa- nie trzeba się martwić co zrobi gdy wyjdzie, co będzie gdy ucieknie, nie trzeba zapewniać przez X lat opieki psychologicznej, komfortowych warunków w celi, jakiś program dofinansowania w pracy dla więźniów (przecież wiadomo, że przedsiębiorcy wolą nie
  • Odpowiedz
@CzaryMarek: Skoro nie odstrasza i jest droższa to czemu chcesz ją wprowadzać? Dożywocie da ten sam efekt oczyszczenia społeczeństwa i jest tańsze. Jak sąd się pomyli to możesz takiego człowieka wypuścić z więzienia. Jak go zabijesz to jeżeli okaże się niewinny to nic nie zrobisz...

Jest tańsza jeżeli jest wykonywana szybciej (w ciągu 1 roku, a nie po 40 latach) i ekonomiczniej jeżeli chodzi o formę samej kary.


@CzaryMarek
  • Odpowiedz
@yggdrasil: Warto by było pokazać jeszcze te część wykresu przed zniesieniem kary śmierci.
Do tego do wykresu wzięto same kraje postkomunistyczne, które po obaleniu komuny zaczęły się szybko bogacić, a mimo to i tak spadki są rzędu 5-10%, gdzie 10% spadek morderstw to w USA potrafi być uzasadniony średnioroczną temperaturą czy ilością dni słonecznych w roku.
  • Odpowiedz
@CzaryMarek: Do wszystkiego można się przyczepić. Zawsze coś znajdziesz, chociażby pogodę. Zawsze możesz mówić, że deszcz pada jak ktoś pluje. :)

Zobacz sobie na USA, jaka tam jest przestępczość mimo kary śmierci.
  • Odpowiedz
Ciekawe jak w średniowieczu wypłacali się za te wszystkie kary śmierci xd


@Matemit: Już nie żyjemy w średniowieczu. Mimo, że niektórzy są głupi jak wtedy.
  • Odpowiedz