Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #pytanie #prad

Mirki mam do Was pytanie chce założyć instalacje fv o mocy 3.54kwh zużycie to z podgrzewaniem wody ok 3000.
Zastanawiam czy czy użyć invwrtera jedno czy trzy fazowego cały dom jest na jednej fazie, firma ktoś będzie to montować uważa że lepiej 3 fazy bo taki będę mógł w razie czego rozbudować a jedno fazowy już niestety nie.
Ja jednak myślę że lepsze byłoby użycie jedno fazowego gdyż mógłbym ogrzewać wodę w ciągu dnia z bieżącego użycia podczas gdy 3fazy mógłbym wykorzystać już tylko 30% bieżącej produkcji.
Jak uważacie?
  • 16
@killer4ever:

Popatrz na to w ten sposób:

Gotujesz wodę w czajniku elektrycznym który ma moc 2kW.
Falownik trójfazowy będzie dawał 3x1kW (w teorii bo w praktyce znaczniej mniej) więc ten czajnik będzie ciągnął 1kW a resztę mocy pobierał z sieci.
Falownik jednofazowy wypluje 3kW (teoretycznie) więc czajnik w całości zagrzeje wodę na mocy z instalacji a nawet odda coś w sieć.

Rozumiesz różnicę?

Jeśli nie będziesz używał (zakładam, że nie) urządzeń
@testerwykop teraz mam zużycie ok 2000 i chce oprócz tego ogrzewać wodę i nie wiem jaka powinna być docelowa wielość instalacji 3 fazy można rozbudować 1 już nie :-/
Przyznaje ze mam mentlik w głowie, najmniej w tej sytuacji wierzę doradcy z firmy która prawdopodobnie będzie to montować.
@killer4ever zmiana przyłącza na 3 fazy będzie bardzo kosztowna, zarówno ze strony dostawcy jak i konieczność wymiany linii zasilającej i zwykle też rozdzielnicy wraz z częściowym wyposażeniem. Koszt to 2000-3000zl w górę.

Więc jeśli masz przyłącze 1 fazowe to inwerter tylko też 1 fazowy.

Natomiast ja podejrzewam że przyłącze masz 3f ale nie do końca jestem pewien czy wiesz co mówisz "cały dom jest na jednej fazie"?
@killer4ever: Z grzaniem wody bojlerem różnie bywa... Sam dobrze wiesz jak często i jak długo się kąpiecie. Kiedyś liczyłem zużycie swojego 140l i mi wyszło (z głowy piszę) koło 6kWh dziennie (ponad 2000kWh/rok).

Przyjmując, że u ciebie będzie podobnie to zużycie wzrośnie do 3k i będzie jak mówiłem.

3f się przydają jak np. żona gotuje na indukcji, ty robisz herbatę a w tle bojler podgrzewa wodę na kąpiel. Wówczas indukcja pracuje
@killer4ever: to zalezy od rozbioru wody, u mnie rodzina 3 osoba to 3 grzania zasobnika 160 po 1 godzinie, pompa ciepla pobiera ok 1kwh a oddaje powiedzmy 3kwh w godzine.
wychodzi wiec ok 9kwh dziennie
mam 2 falowniki jednofazowe w domu bo glowne obciazenia mam na 2 fazach, a jedna jest prawie nieuzywana