Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie do osób znających się na #fotowoltaika #oze Rodzice chcą założyć instalację na około 8kWp podzieloną na dwie strony dachu. Firma zaproponowała im panele Solar World 315 albo G-cells 320 oraz falownik growatt albo fronius. Całość za około 28 tysięcy. Po pierwsze, czy są to dobrzy producenci?
Dodatkowo tata gdzieś wyczytał, że gdy wyprodukujemy zbyt dużo kW w stosunku do tego co zużyjemy dystrybutor energii, do którego sieci się podłączyliśmy może wyłączyć nam inwerter. Czy to jest prawda? Wydawało mi się że po prostu oddajemy 20% nadwyżki i tracimy to, czego nie wykorzystaliśmy w ciągu roku, o jakimkolwiek zdalnym "ograniczeniu" produkcji nie wiedziałam.
  • 17
  • Odpowiedz
@aquan: o dotację oczywiście będą się starać. Obawiają się tylko tego czy ta inwestycja się im zwróci, nie chodzi o zarobek. No i tata teraz internet przegrzebuje, a jak wiadomo tam można napisać wszystko, oni i tak tego nie sprawdzają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@timszel: Pierwsze słyszę o jakimś odłączaniu inwertera. Z tego co mi wiadomo to po prostu niewykorzystana w ciągu roku od produkcji energia po prostu przepada, czyli jest korzyścią zakładu energetycznego.
  • Odpowiedz
@timszel: z tego co mi się wydaje:
- dystrybutor nie ma kontroli nad Waszym inwerterem, ale jak nie odbierzesz w ciągu roku z sieci nadwyżek produkcji to po prostu przepadną, nic złego się nie stanie.
- 8kWp będzie produkować pewnie z 6000-9000kWh rocznie w zależności od paru czynników, zweryfikujcie czy to się mniej więcej pokrywa z rocznym zużyciem z uwzględnieniem 20% nadwyżki (jest podane na fakturze za prąd).
- piszesz
Caroo - @timszel: z tego co mi się wydaje:
- dystrybutor nie ma kontroli nad Waszym ...

źródło: comment_4SrOqWEZRvVItRk8gZxOZjdwH3A6f41X.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@timszel: jest coś takiego jak usnet grupa budowlana.
I wg ludzi tam piszących to jeszcze tak średnio ma to sens.

A od siebie dodam.
Zapytaj ojca ile kosztowała żarówka LED pięć lat temu a ile teraz.
  • Odpowiedz
@Caroo: Dziękuję, podesłałam link do całego wątku tacie, mam tylko nadzieję, że nie spodoba mu się za bardzo siedzenie na Mirko ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@endrju_pl: Nie mogę dać plusika (,) Też cały czas mi się tak wydawało, a niestety tata nie może znaleźć linku do strony, gdzie wyczytał o tym wyłączaniu falownika
  • Odpowiedz
@timszel: falownik może się wyłączyć, jak napięcie w sieci będzie zbyt wysokie. Może się to zdarzyć jak w około będzie duża produkcja prądu. Ale osobiście słyszałem o kilku takich sytuacjach co w skali kraju raczej świadczy, że to niemal nie występuje.
  • Odpowiedz
@timszel solarworld nie istnieje od dwóch lat więc panele bez gwarancji, chyba że instalator jej udzieli.
Jaki to dokladnie model panela? Nie kojarze żeby mieli w ogóle 315 w ofercie, chyba ze w wersji xl a to bylby mega stary model.

Pomijając kwestie upadlosci, to same panele byly jednymi z najlepszych na rynki
  • Odpowiedz
@CichyBob bo ja wiem czy unikać... Jeśli gdzieś się zachowały nigdy nieuzywane moduły to brałbym w ciemno nawet bez gwarancji. Jakość na poziomie obecnego LG
Ale to co obecnie można w pl dostac to albo używki albo kradzione, w sumie też używki
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@timszel: jak za 8 kw cena trochę za niska. Growatta bym się nie tykał, i tu już nie chodzi o froniusa który wg wielu jest przereklamowany. Co do paneli to poszukałbym czegoś innego. Już od biedy te longi mogły by być. Pozostaje pytanie w gwarancji na montaż ubezpieczenia ekipy itd. te rzeczy wychodzą po czasie ale widzę że obecnie to cena czyni cuda.
  • Odpowiedz