Wpis z mikrobloga

Drogie mirki i mirabelki,

Nowy w temacie. Chciałbym rozpocząć przygodę z yerbą. Konwencjonalny internet wyświetla tylko wyniki jakichś przydługich artykułów z masą #!$%@? i lokowaniem produktu, więc wiem że w takich sytuacjach najlepszy jest portal ze śmiesznymi obrazkami. Będę wdzięczny za pomoc w udzieleniu szczerych odpowiedzi na kilka pytań:
1. czy do picia jest absolutnie niezbędna bombilla czy inna słomka?
2. jaka yerba dla początkującego? jaka jest rozsądna cena za yerbę?
3. jakie ilości należy sypać?
4. jaka temperatura wody rzeczywiście jest dopuszczalna?
5. co jest największą bzdurą przedstawianą w internetowych artykułach?

#yerbamate
  • 8
  • Odpowiedz
czy do picia jest absolutnie niezbędna bombilla czy inna słomka?


@Bover:
1. Najlepiej mieć ale nadaje się też jakiś zaparzacz do herbaty z sitkiem w ostateczności.
2. Myślę że każda będzie dobra, ja zaczynałem od najmocniejszych, nie wiem jakie ceny są w Polsce.
3. Na ile masz ochotę, ja zaczynałem od
  • Odpowiedz
@Bover: 1. bombilla, na tym najlepiej nie oszczędzać, ja ją klasuję jako sztuciec, który posłuży mi kilka dobrych lat.
Nie oznacza to też, że masz kupować ręczną robotę za 2stówy :)
2. Teoretycznie zacząć możesz od każdej, ale najlepiej od jakiejś owocowej, żeby przyzwyczaić kubki smakowe do mocniejszych naparów. Cena jest dość różna, kupujesz tam gdzie najtaniej, czyli allegro/ naturalmarket.
Taka przeciętna cena to ok. 13zł za 500g.
3. Między pół a 3/4 naczynia z którego pijesz, więcej suszu- mocniejszy smak i na więcej zalań starcza.
4. Temperatura to ok. 80st celsjusza, żeby liści nie zaparzyć. Kup sobie taki termometr kuchenny za 7 ziko
  • Odpowiedz
@Andrzejek13: @Dangerous: dziekuje pieknie.

Mam dalsze pytanie: czy potrz3ba specjalnego kubka i jaka powinien miec pojemnosc?
Na ile zalan wystarcza jedno zasypanie? Czy moge po wypiciu zostawic np na 24h i pozniej znow zalac?
  • Odpowiedz
Mam dalsze pytanie: czy potrz3ba specjalnego kubka i jaka powinien miec pojemnosc?


@Bover: Teoretycznie ze specjalnego naczynia ma lepszy smak i ja z takiego piję ale wiem że ludzie piją ze zwykłych szklanek i nie narzekają.

Na ile zalan wystarcza jedno zasypanie? Czy moge po wypiciu zostawic np na 24h i pozniej znow zalac?

Do 7 powinno wystarczyć, z każdym zalaniem będzie coraz słabsza. Na 24h bym nie zostawiał ale
  • Odpowiedz
@Bover: jeżeli pisząc specjalne naczynie myślisz o palo santo, to jest to matero zrobione z drewna. Podczas picia wydziela się żywica?, która wpływa na smak yerby.
Jeżeli chodzi Ci o naczynie ceramiczne/ tykwe czy coś takiego, nie jest to wymagane, teoretycznie kształt "gruszki" pomaga w piciu, ale da się pić ze zwykłego kubka/ szklanki/ słoika.
Pojemność bym powiedział, że optymalna to ok. 200ml.
Susz zalewasz wodą dość gorącą(80st.) więc musi chwilę odstać aż smak się uwolni i trochę przestygnie.
Ja przez susz przelewam ok 2l wody pijąc yerbę na ciepło, pijąc terere więcej.
Kilka razy zdarzyło mi się zostawić susz na kilkanaście godzin, oczywiście nie zalany i
  • Odpowiedz
@Bover: Takie kosmiczne ceny mają jakieś mieszanki z galerii handlowych/ ew. herbaciarni.
Szkoda przepłacać, osobiście polecam stronkę naturalmarket, która ma chyba najlepsze ceny.
Kilka dni temu sam od nich odbierałem paczkę i w niektórych przypadkach yerby o 3-5zł taniej niż u konkurencji.
Allegro też jest dobrą opcją, ale wiadomo, że za każdą przesyłkę trzeba płacić.
  • Odpowiedz
@Bover:

1. czy do picia jest absolutnie niezbędna bombilla czy inna słomka?

Tylko bombilla. Na początek najlepsza jest zwykła z filtrem-sprężynką.

2. jaka yerba dla początkującego? jaka jest rozsądna cena
  • Odpowiedz