Wpis z mikrobloga

I człowiek musiał przez dwa lata udowadniać, że nie jest jeleniem. Za opisem:

Autor materiału napisał:

"Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo. Według policji i prokuratora to ja byłem sprawcą. Dopiero po 2 latach, 2 instancjach i 8 rozprawach zostałem w pełni uniewinniony, a za sprawcę uznano pieszą. Biegły wykazał, że nie tylko wbiegła prosto pod koła, ale nie zachowała ostrożności i nie rozglądnęła się przed wejściem na pasy. Gdyby nie kamera bez wątpienia to ja byłbym sprawcą wypadku."


Pieszych też obowiązują pewne przepisy z PoRDu. Między innymi zachowanie szczególnej ostrożności i zakaz przebiegania przez jezdnię. W szkołach powinny być zajęcia ze znajomości podstawowych praw i obowiązków, w tym ruchu drogowego jako pieszy.

#polskiedrogi #prawojazdy
  • 8
@tojakambo: To ze pierwsza osoba nie zeszła nie ma znaczenia. Obowiązkiem jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu będącemu na pasach. Czyli powstrzymanie się od ruchu jeśli ruch zmusiłby pieszego do zatrzymania się, zwolnienia albo przyspieszenia kroku. Jeśli przejeżdżasz przez przejście za pieszym który minął już twój tor jazdy, ale jeszcze nie zszedł z przejścia, to nie zmuszasz go do jednej z tych 3 czynności.
@tojakambo: @horizontal_vertical:
Art. 26. o ruchu drog.
Zachowanie kierującego przed i na przejściu dla pieszych
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W momencie, kiedy pieszy już opuści twój pas ruchu, to możesz jechać - dopełniłeś obowiązku ustąpienia pierwszeństwa. Jeszcze kiedyś spotkałem sie z definicją, że wymuszenie na pieszym następuje w momencie, gdy naszą jazdą