Wpis z mikrobloga

taki student (byc moze przyszly lekarz


@wojteksrz: w jaki sposób lekarz który po studiach w Polsce jedzie do Niemiec "oddaje z nawiązką" to co żeśmy w niego zainwestowali? Ja siedzę w PL ale też jakbym miał taki kaprys to odrazu po studiach mógłbym wyjechać i tylko moje wrodzone lenistwo mnie przed tym broni...

Studia nie powinny być darmowe a już napewno nie w przypadku opuszczania kraju zaraz po nich ukończeniu. Szczególnie
  • Odpowiedz
@Morf: > Studia nie powinny być darmowe a już napewno nie w przypadku opuszczania kraju zaraz po nich ukończeniu

A jak zweryfikujesz kto opuści kraj, a kto nie? A może to nie problem w darmowych studiach, tylko w kraju, który wręcz wypycha swoimi działaniami osoby wykształcone, które inni przyjmują z pocałowaniem w rękę?

Płatne studia to - moim zdaniem - jakiś żart. Pomimo, że będzie mniej studentów, wcale nie wzrośnie ich
  • Odpowiedz
A jak zweryfikujesz kto opuści kraj, a kto nie?


@GoddamnElectric: Gdy rozliczasz PIT w Polsce i wykazujesz dochody znaczy jesteś w kraju i inwestowanie w twoją edukację miało sens, jak nie to płać, państwo wystawia rachunek i ściga żeby spłacił.

Pomimo, że będzie mniej studentów, wcale nie wzrośnie ich prestiż


@GoddamnElectric: a dlaczego ma wzrastać ich prestiż? Po prostu znikną absolwenci gównokierunków które niczego wartościowego nie uczą a każdy obywatel
  • Odpowiedz
@Morf: A może ktoś po roku wróci? A może ktoś wyjedzie na 10 lat, a 20 kolejnych będzie tu pracował? Można wiele takich przykładów wymyślić, gdzie Twój system niekoniecznie byłby uczciwy. Ja uważam, że to raczej w gestii Państwa jest zadbać o warunki dla pracowników. Osoba z ambicjami - wiedząc, że dostanie rachunek i tak - być może będzie wolała wybrać studia zagraniczne od razu i to też może być spory
  • Odpowiedz
@denzelkowal o ile jestem wrogiem socjalu, tak właśnie szkolnictwo wyższe jest tym miejscem, które w Polsce należy wspierać. Na przykład poprzez stypendia rektora. Ale też porządne zarobki dla doktorantów i wykładowców, bo w tym momencie na uczelniach zostają nieraz nieudacznicy, którzy nie załapali się do pracy gdzie można zarobić więcej.
  • Odpowiedz