Wpis z mikrobloga

czy to możliwe, że mój czteroletni #laptopy dell z 6gb ram i intelem i5 (dysk hdd, grafika dedykowana, nie pamiętam jaka, ale firmy w 4k tnie :/) już jest za słaby na dzisiejsze czasy? na kompie mam zainstalowane aktualnie tylko steama, fm'a, trackera do pokera + pokerstars i przeglądarkę.

w FF praktycznie cały czas mam otwartego gmaila + zwykle nie więcej niż 5-6 zakładek, a zjada mi to nawet po 5gb pamięci :/ do tego oprogramowanie pokerstarsa potrafi średnio raz na godzinę tak się zwiesić, że szybciej uwalić proces i odpalić od nowa niż czekać. odpalenie razem FF + FM'a w tle = zwiechy przeglądarki. Już pomijam, że włączam kompa, odpalam FF, a żeby odpalić np. gmaila, facebooka i większość stron muszę poczekać 2-3 minuty, wcześniej się nie ładują. tak jakby silnik się musiał rozgrzać, a potem już cały czas działa normalnie (chyba, że się przytnie ;) )

jak sprawdzić czy mogę np. dołożyć do mojego lapka ram? czy da to cos w ogóle? pracuję na kompie po kilka godzin dziennie, więc dawno się zamortyzował, ale dałem za niego ponad 3k, więc fajnie, jakby jeszcze z 2 lata pociągnął, bo poprzedni dell wytrzymał 6,5 roku z jedną wymianą zasilacza i obudowy po drodze.

ewentualnie rozważam zostawienie tego lapka tylko do przeglądarki (praca wymusza mobilność co jakiś czas) i zakup kompa stacjonarnego, żeby móc montować u siebie wideo, teraz muszę kombinować (kręcę sobie gopro wakacje itp) Czy za 5k (najlepiej z monitorem, ale mogę dołożyć) kupię #komputery który posłuży mi przez 7-8 lat (ew. będzie bazą do mocniejszych podzespołów) ? do innych gier mam konsolę, chodzi mi tylko o montowanie wideo (max 4k, częściej 1080p) i pykanie w FM

jeśli tak to czy w #poznan jest ogarnięty sklep, który zaproponuje mi konfigurację i to złoży? :)
  • 9
który zaproponuje mi konfigurację i to złoży? :)


@pyrawlkp: Na tagu #pcmasterrace spokojnie ci złożą, wszystko jest kwestią wyboru oraz czy twoje apki mogą wspomagać montaż wideo rdzeniami CUDA z karty grafiki z RTX 2070 Super czy jednak tylko fizyczne rdzenie z procesora wówczas mógłbyś zamiast Ryzena 3700X sięgnąć po 3900X(bo 16 rdzeniowy 3950X pewnie za drogi) lub pójść inną drogą wziąć na teraz 6 rdzeniowego ryzena 3600/3600X, a na jesień
@pyrawlkp: jakim cudem masz zajęte 5GB ramu przy paru zakładkach? Przecież to jakiś absurd. Ile ty masz tam poinstalowanych trackerów, adblockerów, dodatków, sratków i procesów działających w tle uruchamianych razem z systemem przy starcie? Może zamiast bezsensownie dokładać kolejne ramy to byś ogarnął, co rzeczywiście tak pożera ci sprzęt. Ewidentnie masz obsrany system, a nie laptop za słaby.

Ja właśnie mam odpalonych 31 różnych stron na Chromie - tak z ciekawości
@pyrawlkp: Na firefoksie mam teraz otwarte ponad trzysta stron i zajęty ram oscyluje wokół 2,5 GB. W nowym oknie jako adres wpisz about:support Powinieneś mieć tam możliwość sprawdzenia firefoksa pod różnymi kątami.
Ciekawostka, przy odpalonej stronie facebooka zużycie CPU i RAMu dodatkowo rośnie o drugie tyle. :D