Wpis z mikrobloga

Czy jest jakiś program który potrafiłby policzyć jak daleko odsuwać się od kominów z panelami? Wyobrażam sobie to tak że podaje kierunek dachu, jego nachylenie i wysokość komina a otrzymuje informację o długości cienia w zależności od godziny i daty

#fotowoltaika
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy jeśli nie mamy miejsca na dachu to możemy montować tuż przy samym kominie? I na panele które czasowo będą zacienione dać optymalizer Tigo Maximizer TS4-R-O ?
Ma to sens?
Lepiej mieć 14 paneli w stringu czy może 15 gdzie jeden będzie czasem zacieniony i będzie miał Tigo?
@zibizz1: Dla takiej sytuacji warto zrobić analizę zacienienia. Dzięki niej zobaczyłbyś przez jaki % w skali roku dany panel będzie zacieniony. Poznałbyś szacowane roczne uzyski i na podstawie nich byłbyś w stanie ocenić, czy dodatkowy panel wraz z optymalizatorem się opłaca.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@speedkill: zrobiłem analizę umysłową. Przez połowę dnia będzie niezacieniony. Przez pozostałv większość czasu krótsza krawędź w cieniu, maks 20% panela pewnie. Pytanie brzmi czy pozostałe 14 paneli nie oberwie znacznie, 1/14 to 7% więc dodatkowy panel da maks 5% więcej. Pytanie ile straci pozostałe 14 paneli:
- nic
<1%
~3%

5%
@zibizz1: Nikt Ci nie powie dokładnie ile pozostałe panele fotowoltaiczna stracą w wyniku zacienienia tego jednego, ponieważ zależy to od wielu czynników. W programie, który podałem wykonując analizę zacienienia otrzymujesz parametr, który informuję jakie straty roczne będą występowały w wyniku zacienienia. Jakbyś podesłał zdjęcie swojego dachu lub narysował coś w przybliżeniu, to mogę wrzucić to do programu i wszystkiego się dowiemy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@speedkill:
====[ ] ========
==============
==============
==============

N
/ 10 stopni odchylu na zachód

Legenda:
[ ] Komin
== Panel horyzontalnie

27 paneli 14+13 jednak wychodzi
@zibizz1: Wykonałem analizę zacienienia. Najbardziej zacieniony panel będzie po lewej stronie komina (9,3%) oraz po prawej stronie komina (2,0%). Zmniejszenie uzysku rocznego spowodowane zacienieniem będzie wynosiło 3,0%. Szacowany roczny uzysk w tej sytuacji wynosi: 9120 kWh. W przypadku zastosowania optymalizatorów mocy na te dwa panele fotowoltaiczne, wówczas szacowany roczny uzysk wynosi: 9166 kWh, a zmniejszenie uzysku rocznego spowodowane zacienieniem wynosi: 2,4%. Czy w tej sytuacji optymalizatory mocy się opłacają oraz ile
Pobierz speedkill - @zibizz1: Wykonałem analizę zacienienia. Najbardziej zacieniony panel będ...
źródło: comment_5RG5IqMeTEHicKaEdpAtrBkimliXJL0x.jpg