Wpis z mikrobloga

Piwowar domowy wita Akwarystów :-) Chodzi o badania wody.
Ponieważ MPWiK w Krakowie nie podaje w raporcie alkaliczności wody zakupiłem zestaw Zooplus GH KH, aby ją zbadać.

Dla ujęcia Raba mam podaną twardość = 123 mg CaCO3/l lub 6,9*n.

Zbadałem ją i wyszło mi 13*n, czyli po pomnożeniu przez 17,86 jest to 232 mg CaCO3/l, czyli o 90% większa.

Twardość węglanowa wyszła mi 8*n czyli 143 mg CaCO3/l

Mam pytanie czy możliwy jest tak duży rozstrzał pomiędzy twardością wody deklarowaną przez wodociągi, a pobraną i zbadaną za pomocą testu kropelkowego.
Zakład uzdatniania wody jest oddalony od mojego mieszkania o ok 20km w linii prostej. Czyżby tak dużo wapnia i magnezu wypłukiwała woda na takim odcinku?

#akwarystyka #akwarium
  • 11
Twardość węglanowa


@cozzezeszwecji: badałeś testem Kh- węglanowa właśnie, czy GH- ogólna. Ogólna w 90% przypadkach będzie większa. Taka może pomyłka. lejesz kropelkę i po każdej delikatnie mieszasz? Odpowiednią ilość wody dałeś? dokładnie kropelki?
@Ochlapto: badałem obydwie KH i GH, natomiast wartość bazową mam tylko dla GH i do niej porównuję mój wynik: 7 stopni niemieckich (dane wodociągów) vs. 13 stopni mój pomiar. KH wychodzi 8 stopni.
Tak, przy GH za każdą dodaną kroplą dokładnie mieszam we fiolce.
@Ochlapto: nie no, jasne, szukam KH i ją sobie zmierzyłem, ale żeby sprawdzić wiarygodność raportu/pomiaru sprawdziłem czy zbadane GH będzie zgodne z raportowanym GH no i nie jest. Tylko nie wiem co jest złe: mój pomiar, czy raport :)

Sprawdziłem GH na wodzie destylowanej i po pierwszej kropli mam zielono.
@cozzezeszwecji: musiałem usunąć ostatni post bo zrobiłem błąd logiczny, że aż wstyd. Bardziej było to pod sprawdzenie Ciebie, nie wodociągi. Nieważne. Wracając, niemożliwe żeby test mylił się aż tyle. Miałem zooleca, później przeszedłem na jbl. Na wodzie z osmozy(bo zero twardości:D) pokazywały to samo. W akwa, różnie- raz jeden zakłamywał, raz drugi. Zazwyczaj o stopień. Brałem to jako błąd pomiarowy- moją niedokładność.
@Ochlapto: przegotowana woda ma GH=11-12 oraz KH=6-7, a więc różnica pomiędzy nimi jest stała i wynosi 5 stopni, co ma sens, bo ta różnica to będzie po prostu twardość nieprzemijająca, czyli siarczany i chlorki.

Podałem zakresy, ponieważ w przeciwieństwie do wody surowej kropla jedenasta zmieniła kolor czerwony na bury, a dopiero dwunasta na zielony, to samo dla KH i kolorów niebieski->żółty.

Przeprowadziłem jeszcze test GH na wodzie surowej w 2-krotnej objętości