Wpis z mikrobloga

1. Przede wszystkim - jak wygląda sprawa zakładania działalności? Jak długo to trwa, ile urzędów trzeba odwiedzić, ile pieniędzy trzeba mieć?
2. Wiem, że są jakieś dofinansowania na start działalności. Ktoś z tego korzystał? Jak i gdzie można się o to ubiegać?
3. Składki/podatki - jak, gdzie, ile i kiedy trzeba płacić?
4. Ubezpieczenie zdrowotne i ZUS - rozumiem, że normalnie opłacam sam sobie?
5. Kiedy najlepiej zakładać? Czy to bez znaczenia?
@krypto_zielonka: Jeśli chodzi o jdg

1. Załatwiasz sprawy przez internet, podpisujesz profilem zaufanym. Ja w US musiałem podrzucić jeszcze ksero praw do lokalu gdzie prowadziłem działalność.

2. Są dla bezrobotnych, nic wiecej nie wiem
3. PIT do 20 dnia każdego miesiąca, VAT do 27, ZUS jakoś do 10 chyba
4. Pół roku zdrowotne, które odliczasz w większości od podatku, potem dwa lata zdrowotne + społeczne 342zdrowotne i 200 z groszami społecznych
@krypto_zielonka:
1. Trwa to jeden dzień, wszystko można załatwić online
2.korzystalem z dofinansowania z Urzędu Pracy, trzeba się zarejestrować jako bezrobotny. Musisz dowiedzieć się kiedy będzie nabór w Twoim mieście.
3.podatek PIT płaci się do 20. każdego miejsca. Jeśli tego nie ogarniasz najlepiej skorzystać z pomocy księgowej
4. Opłacasz sam sobie, pierwsze pół roku można płacić tylko składkę zdrowotna, później 2 lata mały ZUS itd. Najlepiej tutaj tez wspomóc się Ksiegowa.
@krypto_zielonka:

1. zakładasz przez stronę CEIDG i podpisujesz profilem, szybko łatwo i przyjemnie. Polecam otworzyć działalność drugiego dnia miesiąca, wtedy płacisz ZUS na start (ok. 340 zł) przez pełne 6 oraz niepełny siódmy miesiąc czyli ten od 2 do 30/31.

2. Ja poszedłem na bezrobocie i dostałem z Urzędu Pracy

3. ZUS płacisz do 10 dnia kolejnego miesiąca, a jak masz pracowników to do 15. Podatki płacisz do 20, a JPK/VAT