Wpis z mikrobloga

#komputery #lodz #pcmasterrace #hdd #ssd #informatyka #kiciochpyta

Mirki help. Bliskiej mi osobie bardzo zależy na odzyskaniu danych z dysku który przeszedł format. Priorytetem są wszystkie pliki, które tam się znajdowały. Pacjent to stary laptop acera, niestety nie wiem ani co to za model. Czy ktoś z tu obecnych mógłby mi udzielić takiej pomocy lub wie gdzie w okolicach łodzi jest jakiś geniusz który by mi to ogarnął??
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pierunruski: SSD ma funkcje typu TRIM, które losowo zapisują komórki (wydłuża to żywotność dysku). Jak zrobisz format, to zawartość dysku stanowi nieprzydatny ciąg 0 i 1. Może są firmy, które to ogarną, ale pewnie to koszt milionów monet.
@pierunruski: Teoretycznie mogłyby, a jak to w praktyce wygląda to nie wiem.

Ja bym to zrobił w warunkach domowych tak:
1. Załatwił dysk o przynajmniej takiej samej pojemności jak ten sformatowany.
2. Odpalił inny system (pod linuxem).
3. Skopiował na tym systemie sformatowany dysk na nowy dysk za pomocą disk dump (dd) w celu zabezpieczenia aktualnego stanu dysku.
4. Następnie bym odpalił program typu PhotoRec i uruchomił w celu wyszukania ważnych
@polandgoal: nie wiem co to zmienia ale tak. ta obserwacja nic nie wnosi, poproszono mnie o pomoc i stąd mój post, nie po to żeby słyszeć, że trzeba było robić backup. jak coś się już stało to zamiast trzebabyłować lepiej pokombinować jak się wykaraskać z sytuacji :)