Wpis z mikrobloga

60/100

Całkiem niedawno wygrzebałem na starym komputerze mojego pierwszego #footballmanager - dokładnie była to wersja 2012. Swego czasu spędziłem przy tej grze kilka tysięcy godzin, grałem non stop aż nie zainwestowałem w FM15. Mnóstwo różnych save'ów, a to niższe ligi w Anglii, a to przejęcie AC Milanu, a to misja wygrania wszystkich dostępnych lig europejskich (która zakończyła się niepowodzeniem poprzez znużenie). Odpaliłem tę grę pierwszy raz od ładnych paru lat, i od razu otrzymałem potężną dawkę nostalgii, zarówno za tą wersją FMa, jak i za polską piłką sprzed ośmiu lat.

W Ekstraklasie 11/12 oraz 19/20 gra jedenaście tych samych drużyn - Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia, Korona, Lech, Lechia, Legia, ŁKS, Śląsk, Wisła Kraków oraz Zagłębie Lubin. GKS Bełchatów występuje obecnie na zapleczu Ekstraklasy, podobnie jak Podbeskidzie Bielsko-Biała. Widzew Łódź gra w drugiej lidze, zaś najciężej los potraktował przez ostatnie 8 lat kibiców Ruchu oraz Polonii Warszawa - obydwa te kluby wyleciały ze szczebla centralnego i grają w odpowiednich sobie grupach 3 ligi. Parę ciepłych słów należy się z kolei ŁKSowi, który w tym okresie zdążył spaść z Ekstraklasy, całkowicie upaść, odrodzić się na piątym poziomie rozgrywkowym oraz wywalczyć 4 awanse, wracając do najwyższej ligi w polskiej piłce. Całkiem nieźle!

Co ciekawi bardziej, to skład ówczesnej pierwszej ligi. Grały tam wtedy aż cztery drużyny, które aktualnie rywalizują na boiskach Ekstraklasy - mowa tu o Arce, Piaście, Pogoni oraz Wiśle Płock (ostatni z obecnych ekstraklasowiczów, Raków, grał w tym sezonie w zachodniej grupie drugiej ligi). Epizod na najwyższym szczeblu w ostatnich ośmiu latach zaliczyły również Górnik Łęczna (tutaj pod nazwą Bogdanka), Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz oraz Zawisza Bydgoszcz. Kompletnie jednak słuch zaginął po takich drużynach jak Dolcan Ząbki, Flota Świnoujście, Kolejarz Stróże czy Ruch Radzionków. Trzy z nich grają w IV lidze, zaś drużyna z podnowosądeckich Stróż aktualnie walczy w lidze okręgowej.

Kolejny dowód na piękno piłki. W zaledwie osiem lat ŁKS wrócił z piekła do nieba. W zaledwie osiem lat Zawisza awansował do Ekstraklasy, zdobył Puchar Polski, upadł, odrodził się w klasie B i awansował do IV ligi. W zaledwie osiem lat Piast awansował do Ekstraklasy, trzykrotnie walczył w europejskich pucharach, a raptem pół roku temu w Gliwicach świętowano tytuł mistrzowski.


Nie ma nic złego w pasjonowaniu się polską piłką ʕʔ

#ekstraklasajestokay #ekstraklasa #pilkanozna
Pobierz 6REY1MISTERIO9 - 60/100

Całkiem niedawno wygrzebałem na starym komputerze mojego p...
źródło: comment_Mj03tZGN0cQgCTsikMhrrY2DKH8zD4HQ.jpg
  • 1