Wpis z mikrobloga

Przy okazji świąt przypominają mi się wspomnienia dziadków, jak we wczesnych latach po wojnie na wigilię z radością żarli smażone skórki od ziemniaków bo tylko to mieli.

Dlatego - mimo całej sympatii - trochę mierzwi mnie np. taki Mentzen gdy odlatuje ze swoim "państwem z dykty". Miejcie #!$%@? trochę szacunku dla ludzi, którzy 70 lat temu autentycznie żarli gruz, a przez ten czas zbudowali nam kraj, w którym możemy siedzieć i #!$%@?ć wszystko do oporu.

Wiadomo, że nie jest idealnie, ale no miejcie trochę rigczu w swoich słowach.

#4konserwy #neuropa #swieta #historia #gorzkiezale
  • 40
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: W ciągu 30 lat dogoniliśmy Hiszpanię i Portugalię, Grecja już daleko za nami, do Włoch jeszcze max dekada.

No, ale tak, cudów nie ma, 200 lat zaległości nie odrabia się w jedno pokolenie. 30 lat temu na telefon uznanej marki potrzebowałbyś 30 pensji (równowartość 50 dolarów zarabiali w 1989 roku moi rodzice)
  • Odpowiedz
@kurczok: > ale ja poszedłem na politechnikę, a nie na kulturoznastwo.
nie kazdy będzie inzynierem, rynek ich tylu nie potrzebuje. Gdyby nagle pojawilo sie 10x tylu programistow to zarobki zrównałyby się z zarobkami kasjerki. Dlatego gdy ktos wykonuje prostszą i mniej wymagająca prace nie powinien marnowac czasu w Polsce, bo za swojego zycia nie doczeka sie zarobków pozwalajacych na bezstresowe życie + oszczedzanie. Sam juz 30+ i kazdemu kto moze
  • Odpowiedz
@kurczok: 16mln czynnych zawodowo polakow chcesz przekwalifikować na zawody techniczne zeby kazdy zarabiał 15k? XD No tak to nie działa ziomuś XD Młodych trzeba uczyc jezykow i promowac emigracje, w innym przypadku skazuje sie ich na egzystencje kilkadziesiat lat, a nastepnie głodowe emerytury
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: Kolega przed chwilą marudził, że mamy gospodarkę niskozarobkową. Kim chcesz ją budować? Kolejnym specjalistą od zarządzania?

Jasne, że nie wszyscy muszą być programistami 15k, ale nawet dobrych spawaczy brakuje. Za to bibliotekoznawców jest na pęczki. I oni, fakt, muszą emigrować.
  • Odpowiedz
@kurczok: wejdz na olx i popatrz na oferty pracy dla spawczy w polsce z 3+ letnim doswiadczeniem i certyfikatami. Jeśli pojawia sie oferta za 3k netto to juz biały kruk. Za tą samą pracę na zachodzie zarobi kilkukrotnie wiecej. Myślisz że dlaczego specjaliści z fachem w ręku uciekli? Bo tu zarabiali tyle co kasjerka w lidlu w duzym miescie. Jak juz mowilem, polski biznes opiera sie na niskich pensjach, a
  • Odpowiedz
@kurczok: No proszę, jaki sukces, że dogoniliśmy Hiszpanie i Portugalie. Jedno i drugie w latach powojennych miało dyktaturę junty u siebie. Jedno i drugie trzyma się tylko na turystyce. Jedno i drugie ma mentalnych komunistów u siebie i nie potrafiło stworzyć samochodu bez licencji. Nie uważam, żeby dogonienie Hiszpanii było jakimkolwiek sukcesem. Podałeś przykład dwóch najbiedniejszych krajów zachodu lat 1945-1990, które tylko dlatego, że się nie dostały w szpony Wielkiego
  • Odpowiedz
Pokaż mi państwo w promieniu 10000 km, które przez te ostatnie 30 lat rozwijało się lepiej, niż Polska


@kurczok: Irlandia.
Jestem pewien że jeszcze parę by się znalazło.

Powiedz to Niemcom, którzy kupują nasze meble, okna, bankowy soft z Asseco i kolejne
  • Odpowiedz
BPK, czy PKB? Jeśli PKB to tym bardziej świadczy o tym, że mimo 50 lat w dupę jesteśmy w stanie dogonić i przegonić. Cieszę się, że się tu zgadzamy.


@kurczok: PKB. Nie "my" tylko kapitaliści w poziomie ich bogactwa. My jedynie jesteśmy w stanie kapitalistom te bogactwo zbudować. Niestety nie udało nam się doprowadzić do tego żeby chociaż się podzieli nim na wzór niemiecki czy skandynawski.

No, czyli zgadzamy się, że problem nie jest w rządzących tylko w mentalności naszych
  • Odpowiedz
@Solstafir:

Nie "my" tylko kapitaliści w poziomie ich bogactwa.

My, Polacy. Spokojnie, Warszawiacy nie narzekają, reszta kraju ma jeszcze 50 lat.

Tak. I niestety też niewolniczej mentalności pracowników, i zawiści wobec nie tych
  • Odpowiedz