Wpis z mikrobloga

Skończyłem wczoraj czytać książkę Radka Sikorskiego Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji. Niezależnie od sympatii politycznych serdecznie polecam, bo myślę że warto znać punkty widzenia ważnych postaci w polskiej polityce, a Sikorski to przecież najdłużej urzędujący szef MSZ w III RP. Czyta się to bardzo dobrze, mamy tutaj zarówno anegdotki z salonów dyplomatycznych, analizy obecnych i wcześniejszych decyzji polityki zagranicznej państwa, nakreślenie naszych szans i zagrożeń geopolitycznych, a także garstkę danych i spostrzeżeń za pomocą których Sikorski odkłamuje pewne mity czy zauważa podobieństwa (np. sytuacji w Polsce z tą w UK sprzed Brexitu).
Pod koniec książki Sikorski zaimponował mi najbardziej poddając krytyce polski sarmatyzm i warcholstwo w polityce zagranicznej narażając się na kontrowersje, bo pisze o m.in. powstaniu warszawskim jako największej porażce militarnej Polski, co nawet wśród jego kolegów partyjnych wywołuje zgrzyt.
Polecam książkę wszystkim, ale chyba w szczególności kolegom nacjonalistom i eurosceptykom. Jest to bowiem ciekawy punkt widzenia osoby jednak wywodzącej się z prawej strony sceny politycznej chociaż wiem, że dla wielu z was i tak jest i będzie mitycznym lewakiem. ¯\_(ツ)_/¯

#polityka #ksiazki #neuropa #4konserwy #sikorski #konfederacja
Pobierz RegularJohnny - Skończyłem wczoraj czytać książkę Radka Sikorskiego Polska może być l...
źródło: comment_2h4ohHMjvzbKNL29lFiLC3eT2mruVKEq.jpg
  • 16
@4konwersy: Na taśmach Sikorski mi zaimponował szczerością i trzeźwą oceną. W książce wielokrotnie podkreśla, że Polska jest sojusznikiem Stanów drugiej kategorii i, o ile warto utrzymać sojusz, tak nie powinna to być nasza jedyna polisa ubezpieczeniowa. Już szczególnie w erze nieobliczalnego Trumpa, który nie wiadomo jak się zachowa kiedy dojdzie do konfliktu, bo de facto traktaty NATO nie zobowiązują USA do wysłania wojsk.
@RegularJohnny: Sojusz od strony Amerykanów podsumował Mark Snowden, który bal się przelatywać nad Polską czasów Sikorskiego, mając masz kraj za maksymalnych dupowlazów Amerykanów. Sojusz z Rosją dobrze podsumował Ławrow, jak Radzio znowu dostał silnego ataku demencji, mówiąc że może Radkowi odświeżyć pamięć publikując zapis rozmów
Dziwie się jeszcze że wypoki nie założyły kościoła w którym mogli by czcić Sikorskiego...
Na taśmach Sikorski mi zaimponował szczerością i trzeźwą oceną. W książce wielokrotnie podkreśla, że Polska jest sojusznikiem Stanów drugiej kategorii i, o ile warto utrzymać sojusz, tak nie powinna to być nasza jedyna polisa ubezpieczeniowa. Już szczególnie w erze nieobliczalnego Trumpa, który nie wiadomo jak się zachowa kiedy dojdzie do konfliktu, bo de facto traktaty NATO nie zobowiązują USA do wysłania wojsk.


@RegularJohnny: I wiesz co jest straszne? Że poza Sikorskim