Wpis z mikrobloga

Czas na #polskizmeivels. Dzisiaj trochę o datach.

Zaczynając od miesięcy, mogliście często usłyszeć wyrażenia typu szesnasty grudzień, trzeci marzec, jedenasty październik. Są to formy błędne, miesiąc zawsze powinien być w dopełniaczu, zatem poprawnie by było: szesnastego grudnia, trzeciego marca, jedenastego października.

Co do lat, od roku dwutysięcznego mamy z nimi ogromny problem. Wiele osób uparcie mówi: dwutysięczny trzynasty, dwutysięczny dziewiętnasty itd. Poprawna forma to: dwa tysiące trzynasty, dwa tysiące dziewiętnasty. Czemu tak jest? Bo nie mówimy rok tysięczny siódmy etc. ()/ Tylko wspomniany rok dwutysięczny i tysięczny mają taką formę.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymać jutro ode mnie powiadomienie.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 6
@Meivels: Z miesiącami to zależy od kontekstu: to już SZESNASTY tak ciepły grudzień, to już PIĄTY tak deszczowy maj.

Edit : to szesnasty grudzień bez śniegu, to już piąty maj tak deszczowy
@Meivels: Tak, ja rozumiem ale gdyby się trzymać tego co piszesz to „są to formy błędne, miesiąc zawsze powinien być w dopełniaczu” jest kwantyfikatorem ogólnym. A od autora piszącego o polszczyźnie można wymagać większej precyzji w piśmie, co nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)