Wpis z mikrobloga

Najlepsza książka do programowania, jaka mogę nabyć to: ??? Ktoś pytał się co mi kupić na święta, no i, chciałem przerobić jakaś książkę z programowania, bo pdf to nie to samo...

Myślałem o C++ bo przyda mi się na studiach, ew. poznać Pythona, którego każdy poleca.
Wersję dla początkujących, Symfonia C++, czy coś lepszego?

#programowanie #informatyka #literatura #ksiazki #prezent
  • 19
@Yakooo: Otóż "Symfonia C++" to nie jest dobry podręcznik,nie należy go nikomu polecać. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Trzymam ten podręcznik właśnie w rękach. Czytałem ten podręcznik jak byłem na studiach. Ten podręcznik uczy starego stylu i wielu złych praktyk. Język C++ naprawdę się rozwinął od tamtego czasu.

Zacznijmy od kilku podstaw:
"Symfonia C++" to książka opisująca starodawną wersję C++ ARM. Nie brzmi strasznie, ale straszne jest w istocie:
- Nie znajdziesz
@Yakooo: jesli na start, to moze byc, jest prostszy. C++ jest ogolnie trudnym jezykiem, bo bardzo rozbudowanym. Ale do Pythona nie polece konkretnych ksiazek, bo nie mialem z nimi stycznosci (nie mialem koniecznosci uzywania), wiec nie mam zdania co do tego, ktora uczy dobrze, a ktora nie.
@Yakooo: @Harmideron: Symfonia c++ jest wg. mnie ok na start jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś żadnej styczności z programowaniem. Nie rozumiem narzekania na brak szablonów, szablony to nie jest poziom podstawowy i świeżakowi tego nie potrzeba. Poza tym te rzeczy są opisane w kontynuacji Symfonii czyli Pasja c++

Ogólnie te książki są tak napisane żeby każdy je zrozumiał. Jeżeli cokolwiek już potrafisz to szkoda Twojego czasu
@NiedzielnyMirek: czlowieku, jestes 20 lat do tylu. Nawet sam autor Symfonii to zrozumial i napisal nowa ksiazke (choc bazuje ona na symfonii, mam w domu stara Symfonie z poczatku lat 90 i najnowsza ksiazke autora - kupilem sobie z ciekawosci), bo stara jest tak bardzo nieaktualna, ze nauka z niej skonczy sie tym, ze to co napiszesz nie skompiluje ci sie na nowych kompilatorach....
@Yakooo: jeżeli kompletnie nie masz pojęcia o programowaniu i masz zamiar zacząć od wcale nie najprostszego języka to Opus Magnum Grębosza jest ok. Nie znam za bardzo innych propozycji dla świeżaków.

Natomiast jest jeszcze kwestia wyboru języka na start, c++ na pewno nie jest najprostszy. Z drugiej strony jak się go nauczysz to wszytko inne jest proste. Moja rada to żebyś zaczął od języka silnie typowanego (np. C, C++, java, C#).