Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
czy w IT studia mają jeszcze znaczenie?, mam w pracy gościa, który ostatnio się mnie wyśmiał, że poszedłem na studia (on skończył jakiś inny kierunek, niezwiązany z IT), że po co mi to było, skoro i tak jesteśmy na tym samym poziomie ostatecznie, jeśli chodzi o naszą karierę.

#programowanie #programista15k

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: [Wyjazdy dla maturzystów](https://st.pl/$xvynkdla)
  • 12
czy w IT studia mają jeszcze znaczenie?


@AnonimoweMirkoWyznania: Poza firmami big tech, czyli w Polsce prawie wszędzie, chyba widzisz jak teraz jest - liczy się pamięciowa znajomość frameworków i bibliotek, w dodatku tych najmodniejszych, a nie najlepiej zaprojektowanych, a nie algorytmiczne myślenie.

Z drugiej strony, nie można też przesadzać z ograniczaniem się tylko do pamięciowej nauki bibliotek, bo później są na rozmowach kwalifikacyjnych początkujący "specjaliści od Reacta", którzy nie wiedzą,
@AnonimoweMirkoWyznania: zadaj mu to pytanie, gdy ten będzie się ubiegał o jakieś wyższe stanowisko, o ile będzie w ogóle mógł. Znam historie, gdzie kolesia nie mogli dać wyżej bo zwyczajnie nie miał wykształcenia. Cały świat funkcjonuje w ten sposób, że studia IT są praktykowane, choć ta branża jest specyficzna bo można się dostać do niej bez studiów, jako tzw. klepacz kodu i siedzieć, lecz studia to nie szkoła programowania
@AnonimoweMirkoWyznania: Zgadzam się. Sam żałuję, że zmarnowalem czas i zrobiłem inż, a potem drugi stopień żeby napisać magisterkę o Java EE i dopiero wtedy aplikować żeby być wartościowym pracownikiem. Będąc jeszcze juniorem widziałem jak przychodzą studenci pierwszego semestru inżynierki i doganiają mnie z wiedzą i doświadczeniem. To było kilka lat temu a teraz jest jeszcze lepiej bo jeszcze więcej studentów próbuje załapać się na praktyki a studia kończą jakoś tam pomału
@AnonimoweMirkoWyznania: koleżka pewnie chce do końca życia być klepaczem za 15k. Wyobraź sobie że bez studiów nie pójdziesz dalej w karierze niż TL, nie dostaniesz się na MBA, nikt nie powierzy ci działu z setką takich klepaczy jak on. Możesz oczywiście sam założyć firmę z setką klepaczy ale do tego są potrzebne odpowiednie predyspozycje i fundusze.