Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o końcówce -ął.

Jak podaje SJP - czasowniki w czasie przeszłym powinno się zapisywać z końcówką -ął, lecz wiele osób zapisuje ją jako -oł.
Przykłady:
Wziął, splunął, wyjął
Dlaczego ludzie popełniają błąd? Samogłoska "ą" traci swój nosowy rezonans i dlatego jest wymawiana jako "o" (nasze "ą" to tak naprawdę nosowe "o", które w przeszłości było nosowym "a" :D). Szczególny problem mogą mieć z tym mieszkańcy Wielkopolski, Małopolski i Śląska, ponieważ wiele osób z tych rejonów wymawia końcówkę "ą" jako "om".

Ponadto chciałam napisać sprostowanie co do mojego wczorajszego wpisu. Wdałam się z @HarvestRain w dyskusję na temat tego, jaką z literę powinno się użyć na początku w zdaniu zawierającym pierwsze słowo w cudzysłowie. W takim przypadku powinniśmy używać w piśmiennictwie wielkiej litery, w druku mamy do dyspozycji jeszcze małą, o ile jest to uzasadnione i wpiszemy tę literę w nawias kwadratowy.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymać jutro ode mnie powiadomienie.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 2
  • Odpowiedz