Wpis z mikrobloga

Szukam pomysłu na aplikację którą można napisać przy pomocy mentora krok po kroku w 1,5h (realnie 1h) powoli tłumacząc co i dlaczego tak działa przy założeniu że słuchacz( ok 15 lat):

1) ma pierwszy raz styczność z programowaniem
2) zerową wiedzę
3) zaciekawieniem go

i z takich warunków to musi być c# raczej winforms i raczej nie gra. Korzystając z jak najprostrzych możliwych rzecyz

I co by to napisać aby było ciekawie - taka pokazówka że programowanie jest ciekawe i żeby nie pokazywać kosmicznych rzeczy oraz takich których na początku za bardzo się nie robi pisząc proste programy okienkowe.

#programowanie #naukaprogramowania #csharp
  • 16
  • Odpowiedz
@bi-tek: Czemu Winformy? :(

Klasycznie: ToDo lista, zegarek "pomodoro", może coś odwołującego się do zainteresowań (przypuśćmy: stroik do gitary, gdzie logikę stroika można by zamknąć w .dll)...
  • Odpowiedz
@SwordPL: Nie dopisałem że do ludzi ok 15 roku życia. Nie chce ich zrazić programowaniem, w pierwszej częsci mam prostego hello world-a + zmianę np wpisanie swojego imienia i nazwiska.

Konsola do bardziej rozbudowanych zadań jest trudniejsza niż formsy i aspekt wizualny bardziej przemawia do programowania

@sokytsinolop: Nie wiem czy młodzież się tym zainteresuje :(

@MaGajwer: O kalkulatorze myślałem ale raczej nie chciał bym go robić bo może jest
  • Odpowiedz
@bi-tek: pytanie, czy chcesz go zaciekawić tym jak Ty piszesz, czy tym, że on to ma napisać. Bo jeśli to drugie, to nie wiem, czy zaciekawisz go jak będziesz musiał mu wszystko dyktować i pokazywał co ma kliknąć (a jeśli ma zerową wiedzę, to nie sądzę, żeby zaczynanie od winforms było dobrą opcją dla kogoś kto nie wie co to zmienna). Większą satysfakcję sprawi mu raczej prosty kalkulator w konsoli, niż
  • Odpowiedz
@Eoghan: Poprowadzić za rączkę tak aby sami przepisali z tablicy / projektora i im działało - w 1,5h nie złapią nic co sensownie można było by wykorzystać i sami coś napisać.

W zasadzie przychodzą zobaczyć co to jest programowanie i czy im się podoba, konsola ma tę wadę w prównaniu do formsów że nie wygląda tak efektownie + kod jest ładniej podzielony przy obsłudze przycisków i np można im pokazać jak
  • Odpowiedz
@bi-tek: @Passer93: @bacteria: @Eoghan:
Rok temu prowadziłem zajęcia z programowania dla dzieciaków. Grupa nieco młodsza od Twojej (12-14 lat), ale podzielę się spostrzeżeniami:

1. C# jest OK.

2. Jakikolwiek program w trybie tekstowym odpada - dzieciaki kompletnie nie kumają co to jest konsola, i o co z tym chodzi. To jest środowisko dla nich totalnie obce.

3. W 1-1,5h nie zrobisz absolutnie NIC. To jest ledwie tyle czasu,
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: ty mowisz o dzieciakach? Dla dzieciakow najlepiej jakas mega prosta gre przez pierwsze 20 minut niech klikaja to co na slajdach zeby np. dodac jakies dllki potrzebne a pozniej niech np. zrobia sterowanie wezykiem jak na starych nokiach.
  • Odpowiedz
Dla dzieciakow najlepiej jakas mega prosta gre przez pierwsze 20 minut niech klikaja to co na slajdach


@bacteria:
Niedasie.
Przecież tłumaczę, że samo uruchamianie środowiska, stworzenie nowego projektu i uruchomienie programu z pustym okienkiem zajmie 1 godzinę.

Samo poprawne przepisanie pierwszej linijki kodu, i poprawianie wszystkich błędów w niej to pół godziny.

To wszystko jest znacznie trudniejsze, niż nam się dzisiaj wydaje. Bariera wejścia jest położona znacznie wyżej.

Za czasów C64
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: chyba nie do konca sie rozumiemy. Wydaje mi sie, ze OPowi nie chodzilo o nauczenie dzieciakow "programowania" tylko lekcja w style hands-on development tj. 1,5h magii w ktorej dzieciaki beda klikac i pisac to co powie nauczyciel aczkolwiek efektem koncowym bedzie spelnienie punktu 3) zaciekawieniem go
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: Lekcja ma być pokazowa, nie dydaktyczna czytaj zdaje sobie świetnie sprawę że w 90 min nie potrafią się nauczyć praktycznie niczego.

Konsola miala być w celu pokazanie najprostrzego hello worlda i nic wiecej bo to jest abstrakcja dla dzisiejszych dzieciaków

Niestety są jedne zajęcia 90 min ( potem bedzie kurs 15 spotkań i dokładne omówienie wszystkiego praktycznie do obiektówki, następne 15 zajęć to obiektówka) te zajęcia mają tylko zachęcić.

Nawet
  • Odpowiedz