Wpis z mikrobloga

@prosile: Bardzo chętnie obejrzę, właściwie to ciężko znaleźć konkretne informacje na temat tego jakie pleśnie są szkodliwe a jakie nie. Np. na serze albo na salami. Albo jak rozpoznać czy na powierzchni wody w ogórkach kiszonych jest pleśń czy drożdże. Do tego słyszałem, że te najgorsze pleśnie to przeważnie są w zbożu jeszcze przez zmieleniem więc to co rośnie na chlebie czy innych już gotowych produktach nie jest takie tragiczne.
  • Odpowiedz
@4833478: hej, nie dowiesz się niestety. Bardzo trudno samemu ocenić jakie rodzaje grzybów pleśniowych występują w pożywieniu bez labo mikrobiologicznego. W większości będą to pleśnie nieszlachetne, które wytwarzają właśnie mykotoksyny, dlatego zawsze trzeba wyrzucać jedzenie jeżeli spleśnieje. Skupiłem się na mechanizmie działania jednej z najpopularniejszej mykotoksyny wytwarzanej przez kropdilaki - aflatoksynie.
Gdybyś chciał się dowiedzieć więcej to mykotoksynach to polecam Ci taki mały pdf - http://jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_7_4.pdf
  • Odpowiedz
@prosile: Dam parę wskazówek co do filmiku:
- Jeśli chcesz że by kanał się rozkręcił (a wygląda że ma potencjał) to zadbaj o dźwięk. Albo nagrywaj zawsze w tych samych warunkach albo zainwestuj w mokrofonik. Przy obróbce pamiętaj o ujednoliceniu głośności w całym materiale (to się chyba nazywa normalizacja)i ustaw jej poziom odpowiednio.
- Żeby autofocus nie wariował nagrywaj w trybie manualnej ostrości i trzymaj się w tej samej odległości
  • Odpowiedz
@4833478: dzięki za porady, będę je stosował w miarę możliwości. Pytan duzo, a właśnie wyjeżdżam z piwnicy na studia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Odpowiem na nie jak usiądę do komputera wieczorem bo to trzeba na spokojnie ʕʔ
  • Odpowiedz
@prosile: no i fajnie, poleciał też sub na yt ( ͡° ͜ʖ ͡°) przyłączając się do porad @4833478 załatw sobie krzesło, bo przez pół filmu mnie plecy bolały jak się tak schylałeś
  • Odpowiedz
@prosile: Jak na studiach mieliśmy na laborkach grzyby, to dostaliśmy taką litanię o mykotoksynach i zakażeniach grzybami, że wszyscy bali się tych cholernych szalek z grzybami i obchodzili się z nimi jakbyśmy tami mieli nitrogliceryne.
  • Odpowiedz
@4833478:
Czy przez zmiany mutagenne rozumiesz każdy proces powielania DNA?
Nie, zmiany w DNA, które mogą odbyć się w każdym momencie życia komórki.Mogą doprowadzić do zmiany sensu jakiegoś kodonu i w konsekwencji zmiany w kodowanym białku.

Jest przecież bardzo dużo czynników które to powoduje, wszelkiego rodzaju uszkodzenia, i chyba niezawsze jest to złe. Wiadomo, że przy każdym powieleniu komórki istnieje ryzyko szkodliwej mutacji ale przecież to powielanie jest niezbędne do rozwoju i życia.
To prawda, w większości jednak powstają mutacje, które mają negatywny skutek
  • Odpowiedz
w


@prosile: Niestety czas obejrzeć będę miał dopiero jutro, zatem proste szybkie pytanie, które mnie ciekawi.
Co gdy ktoś przypadkiem zjadł raz, dwa jedzenie z pleśnią?
  • Odpowiedz
@Timoteii: nie jeść więcej jedzenia z pleśnią, nic więcej zrobić nie możesz:)

Gdybys jadł codziennie to te mutacje by się kumulowały w konsekwencji czego mógłby powstać nowotwór :)
  • Odpowiedz