Wpis z mikrobloga

Mireczki, znalazłem bardzo ciekawy artykuł naukowy na temat światła niebieskiego a w zasadzie to jego nadmiaru w dzisiejszych czasach (ekrany komputerów, telefony, tablety, telewizory). W zasadzie już wszystkie nowoczesne urządzenia oparte są o technologię LED, która to do generowania obrazu potrzebuje światła niebieskiego o wysokich temperaturach barwowych.
Tematem interesuję się ponieważ z racji pracy i pasji praktycznie cały dzień spędzam przed ekranem LED (na różnych urządzeniach). Początkowo bolała mnie głowa lub miałem przekrwione oczy przy pełnym świeceniu i bez korekcji kolorów. Potem próbowałem zmniejszać jasność/kontrast, co skutkowało tym, że różnica jasności między monitorem a otoczeniem była zbyt duża więc konieczność skupiania się na ekranie powodowała jeszcze większe bóle głowy (z tyłu głowy). Potem wróciłem do "starej" (wysokiej) jasności ekranu, ale zmniejszyłem temperaturę barwową za dnia (~5000K). To spowodowało, że obraz był nieczytelny, żółto/czerwony (w zależności od konkretnego modelu urządzenia i ustawień filtra). Czytanie liter stało się ciężkie bo były one po prostu rozmazane, kolor biały zrobił się żółty co zmniejszyło kontrast między literami a tłem. Dodatkowo siedzenie długo przed takim ekranem skutkowało też często zawrotami głowy i problemami z akomodacją wzroku np. po wyjściu na dwór. U okulisty byłem rok temu na badaniu mikroskopowym oraz tradycyjnym, z odczytywaniem liter. Nie dostałem żadnych szkieł bo stwierdzono u mnie bardzo dobrą jakość wzroku.
Ciągle interesuję się tym tematem bo takie mamy czasy, że nie da się od tego uciec a z drugiej strony patrzenie się kilka(naście) godzin na dobę wprost na silnie niebieskie diody LED jest strasznie "zamulające". Ostatnim sposobem jaki wymyśliłem jest zakup okularów zerówek z filtrem niebieskim i UV, np. takie https://mi-store.pl/product-pol-541-Okulary-ochronne-Xiaomi-TS-Computer-Glasses-Red.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping
A może Wy mieliście doświadczenia z podobnymi okularami lub inaczej u siebie rozwiązaliście ten problem?
Reszta zdjęć artykułu w komentarzach (razem 4 strony).
#niebieskieswiatlo #monitory #telefony #led #flux #ochronawzroku #wzrok #oczy #optyka #okulary
zielonywiatr - Mireczki, znalazłem bardzo ciekawy artykuł naukowy na temat światła ni...

źródło: comment_q8LZpCGHKyOooREyaNjlp02iV9j9lYiC.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@MiQ27: Masz ten filtr tylko na dzień czy tylko na wieczór?
Wystarczy włączyć światło w pomieszczeniu i przyłożyć białą kartkę papieru do monitora. Wtedy da się zauważyć tę właśnie "niebieskawość".
Co najgorsze, to fakt, że po zmniejszeniu tego "piku" poprzez wycięcie go np w sterowniku karty graficznej jasność matrycy drastycznie spada a więc prawdą jest, że niebieski kolor odpowiada głównie za jasność ekranu. Czytałem już to i jest to po prostu
zielony_wiatr - @MiQ27: Masz ten filtr tylko na dzień czy tylko na wieczór?
Wystarcz...

źródło: comment_4a79lMNUH4D5UlvvnuJyK2FIR217uQXz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: Zastanawia mnie fakt że uzywasz ekranu na pełnej mocy świecenia.

Osoby pracujące przed komputerami zazwyczaj pracują na ekranach lekko przygaszonych, z odpowiednio zaaranżowanym otoczeniu - tak aby uniknać refleksów, nadmiernego lub niewystarczającego kontrastu itp.

Pytanie też czy wszystkie ekrany i wszystkie diody są sobie równe. Czy nowsze nie wykorzystuja światła niebieskiego skuteczniej (do wzbudzania innych kolorów)?
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: mam włączony cały czas a f.lux ma swój harmonogram, którzy zmienia kolory po krzywej wg pory dnia. Z opcją czasowego wyłączenia np. do oglądania zdjęć, bo to jednak przekłamuje kolory.
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: Nie jestem w ogóle zmęczony po 8 godzinach pracy przed komputerem i oczy też są bardziej wypoczęte. Przy niebieskim świetle po takim czasie przed ekranem byłem czasami konkretnie zmęczony.

  • Odpowiedz
W zasadzie białe diody, to diody niebieskie z napylonym barwnikiem.

Czyli kolor się zmienia, ale promieni to do końca nie blokuje, co pokazuje powyższy artykuł.


@zielony_wiatr: To właśnie mam na myśli - że nowe diody mogą lepiej niebieskie wykorzystywać i mniej wypuszczać.
Bo to chyba o to niebieskie promieniowanie chodzi a nie o kolor na ekranie.
  • Odpowiedz
Do tego przerzuciłem się na myszkę pionową co też polecam.


@Koloses: Ooo, ciekawa sprawa. Nie słyszałem o tym.

Bo to chyba o to niebieskie promieniowanie chodzi a nie o kolor na ekranie.


@graf_zero: W zasadzie, to chodzi o jedno i drugie. Mimo wszystko czytałem też inne badanie w którym grupie ochotników zamontowano w biurze żarówki LED o wysokiej (ponadprzeciętnie w takich warunkach) temperaturze barwowej. Co ciekawe, odnotowano, że w trakcie
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: To że "niebieskie światło" - czyli takie jak świeci nam słońce w samo południe - działa pobudzająco i usprawnia koncentrację to wiemy. Wystarczy w nocy mocne światło zapalić i będziesz w stanie ze dwie godziny pracować.

I to by działało gdybyśmy pracowali odpowiednio krótko
A nie oszukujmy się - ludzi który pracują i uprawiają pasję przed ekranami, podlegają naświatlaniu pobudzajacym światłem przez dużo dłuższy czas niż w naturalnym otoczeniu. I
  • Odpowiedz
@zielony_wiatr: wątpię żeby przyczyną twoich dolegliwość była barwa światła, na pewno z czymś przesadzasz, albo monitor masz źle ustawiony do oświetlenia. Tak samo jest z bzdurami, że niby niebieskie światło pobudza przed snem, jak ktoś jedzie na maksymalnej jasności to się dziwić że go rozbudzaj, jak dosłownie to jasność pali gałki oczne i jeszcze treści które się ogląda to najwazniejszy aspekt pobudzenia, a nie niebieskie światło.
  • Odpowiedz