Wpis z mikrobloga

Na rozpuszczenie bizmutu zanieczyszczonego tlenkiem bizmutu zużyto 250cm3 H2SO4. Jego CP=7.8%, d=1,84g/cm3. W wyniku reakcjj wydzieliły się 4dm3 gazu(w war. norm.) Oblicz stopień zanieczyszczenia bizmutu jego tlenkiem.
Równanie:
2Bi +6H2SO4-> Bi2(SO4)3 + 3SO2 + 6H2O
Ogólnie to robiłem to tak, że na początku przeliczałem ile miałem H2SO4, ile go zużyłem do tych 4dm3 i jaki to stanowi procent całkowitego siarkowego(VI) użytego do reakcji, no ale taką metodą wychodzi 2,46% nieużytego siarkowego, a wynik zanieczyszczenia podobno miał wyjść ponad 5%.
Ktoś pomoże trochę głupszemu koledze? :v

#chemia #obliczenia #zadanie
  • 10
  • Odpowiedz
@Glupiii: Ja bym zrobił to tak: Liczysz, ile moli gazu się wydzieliło, przeliczasz to z równania reakcji na czysty bizmut - tyle moli czystego bizmutu było w próbce (tlenek przy roztwarzaniu nie wydziela SO2 - stąd wiadomo, że objętość wydzielonego SO2 jest ściśle związana z liczbą moli czystego bizmutu)
Teraz liczysz ile moli H2SO4 zeszło na rozpuszczenie próbki, odejmujesz to co zeszło na czysty bizmut (uwaga na stechiometrię, ile moli
  • Odpowiedz
@Glupiii: Sprawdź czy stężenie H2SO4 masz dobrze wpisane. Przy 7,8% (przy okazji w Polsce używa się przecinków, a nie kropek jako separatora dziesiętnego) gęstość będzie ok. 1 g/cm3, przy 78% będzie około 1,84 g/cm3 jak masz w treści.
  • Odpowiedz
@Glupiii: Licząc na kolanie wyszło mi 2.77%, wygląda na to co mówił Pan @Polanin: coś jest źle z danymi.
To niezbyt trudne zapisać to za pomocą jednego równania, wystarczy rozpisać jak mają się do siebie liczby moli reagentów.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Iperyt no mi wyszlo identycznie, ale skoro wynik byl zupelnie inny to zakladam, ze zadanie jest trudniejsze niz myslalem.

@Polanin calkiem mozliwe, ze to Cp zostalo zle podyktowane, zaraz przelicze
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Polanin ale ja to wiem, po prostu podaję treść zadania i wynik. Dostajac zadanie nie dyskutuje sie z jego trescia tylko sie je rozwiazuje :v, mi tez sie to nie podoba, ale nic nie poradze
  • Odpowiedz