Wpis z mikrobloga

Drodzy, mam kilka pytań. Na działce stoi dom + budynek gospodarczy. Ja bym instalacje robil na dachu budynku gospodarczego. Dach pewnie 60-80 m2. Zależy czy z garażem. Myślę o takiej instalacji, raz, żeby rachunki zbić do zera, no i też jako o inwestycji po prostu. Okolice Warszawy (25km od centrum).

To w ogóle ma sens? Zwracają nadprodukcję?
I później - gdzie zbierać informacje? Program na to 5k znam.

Jakąś firmę rozsądną cenową polecicie?
Czy trzeba jakieś dodatkowe pomieszczenia do takiej instalacji?

#fotowoltaika
  • 11
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sinbad_: tak wszystko się zgadza będę robił tak samo. Tylko czekam na 8%VAT jakoś teraz powinien wyjść.

Pytanie jak dużo zużywasz prądu rocznie. 80% nadprodukcji możesz odebrać w ciągu roku.
Potrzebny jest kawałek miejsca na ścianie. Tak z 1m x 0,5m na Falownik + jakieś zabezpieczenia i między budynkiem gospodarczym i domen jakiś grubszy kabelek a nie 3x2,5 chociaż do 3kWp by wystwrczyło może
  • Odpowiedz
@sinbad_: Nadwyżka jest oddawana do sieci. Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej jest mniejsza bądź równa 10 kWp, wówczas można odebrać 80% nadwyżki wprowadzonej do sieci. Dla instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kWp można odebrać 70% nadwyżki wprowadzonej do sieci. Na odebranie nadwyżki z sieci ma się rok. Po roku niewykorzystana nadwyżka przepada. Dlatego ważnym czynnikiem jest wyznaczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Na tej podstawie można wyznaczyć odpowiednio moc instalacji fotowoltaicznej, tak
  • Odpowiedz
@CichyBob: Posiłkowałem się informacjami ze strony Tauronu.

"9. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii" -> Obowiązujące wsparcie
"System rozliczeń dla Prosumentów umożliwia odbiór wyprodukowanych nadwyżek energii przesłanych do sieci w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego w parytecie 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW oraz 1:0,7 dla mikroinstalacji powyżej 10 kW."

https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika/fotowoltaika-pytania
  • Odpowiedz
@speedkill: ok, czyli w praktyce zupełnie nie warto robić nadprodukcji. Pewnie niedługo się odezwę.

@elementbn: 1500 za gotowa instalacje czy to dotacja 1500 na 1kW

@zibizz1: wiesz, jak tego nie da się zmonetyzowac, to dach na domu pewnie by wystarczył.

Dzięki za odpowiedzi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@speedkill: a nie zmieniło się czasem na dwa lata?

@CichyBob: jeśli miałbyś rozliczenie roczne to wtedy za nadprodukcje w styczniu 2020 rachunek dostajesz dopiero w styczniu 2021 i możesz odebrać to nawet w grudniu 2021, więc prawie 2 lata. Z tym że nie wiem czy jakoś ZE oferuje rozliczenie roczne, maksymalne jest chyba półroczne
  • Odpowiedz