Wpis z mikrobloga

Witam. Szukam informacji odnosnie polaczenia #smog + #bieganie. Od ilu %, czy µg/m³ PM10, PM2.5 nie jest zalecane biegac? Powiedzmy, ze teraz u mnie w Smog City zwnym #krakow jest po:

126% / 63 µg/m³ PM10
134 % / 33 µg/m³ PM2.5

Opracowal ktos jakis schemta do ilu lepiej nie wychodzic? Szukalem na internatach jakiegos info, ale nic ciekawego nie znalazlem.

#biegajzwykopem
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@OSH1980: 10ug dla PM25 to norma roczna! czyli bieżesz stężenia z całego roku, uśredniasz i wynik końcowy powinien być niższy od tej wartości. Nie można odnosić wartości dziennych, godzinowych ani tym bardziej chwilowych do takich norm. Normy dla krótszych okresów pomiarowych są zawsze wyższe niż te dla dłuższych, ponieważ negatywne efekty zdrowotne pojawiają się raczej po dłuższej ekspozycji, a krótkotrwała ekspozycja nawet na wyższe stęzenia nie jest dla nas aż tak szkodliwa. Np norma dobowa dla PM25 to 25ug, norma godzinowa nie jest określona, ale gdyby istniała byłaby jeszcze wyższa.

@kkpol: myślę że najlepiej jest posługiwać się prostym i intuicyjnym indeksem jakości powietrza, wikipedia podaje ich kilka (są różne w różnych krajach): https://en.wikipedia.org/wiki/Air_quality_index generalnie zawyczaj pierwsze 1-2 poziomy indeksu określane są jako bardzo dobry / dobry, lub bardzo niski / niski i takie uważać można za całkowicie zdrowe i bezpieczne. Przy indeksach średnich można rozważyć ograniczenie sportu, ale samo przebywanie na zewnątrz nie jest bardzo szkodliwe. Przy indeksach wysokich / bardzo złych najlepiej pozostać w domu, włączyć oczyszczacz, zamknąc okna, a jeśli musimy wyjść to w masce.

Airly podaje wartości stężeń i przekroczenia norm WHO, ale przede wszystkim podaje prosty i zrozumiały europejski indeks CAQI - kolory zielone są ok, żółty średni, czerwone i wyżej
  • Odpowiedz