Wpis z mikrobloga

Hey potrzebuje pomocy w wyborze.
Ogolnie mamy do wyboru dwa mieszkania 3 pokojowe: 65m2 i 55m2.
Roznica miedzy nimi to 90k
To wieksze ma osobna kuchnie i wiekszy salon. To miejsze salon z aneksem ok 18m2.
Sypialnie sa takie same w obu mieszkaniach
Rata przy kredycie na 30lat
55m2 - 1700, przy 65-2100
Gdybysmy splacali mniejsze mieszkanie placac rate za duze to bysmy splacili je 10 lat szybciej.
Ogolnie w planach mamy nadplacac kredyt zeby max 20lat trwal.
Przy mniejszym po 14 latach juz mamy miec spacone.
4k tyle udaje nam sie miesiecznie odlozyc przy naszej dwojce.
Obecnie za najm placimy 1700 ze wszystkimi oplatami.

Zaraz nas bedzie troje, ale chcemy miec docelowo 4 osobowa rodzinke.
Pytanie czy oplaca sie doplacac do wiekszego mieszkania te 400 zl? Teraz niby nam nie jest potrzebne takie wielkie mieszkanie ale jak kazdy z bombelkow ( ͡° ͜ʖ ͡°) podrosnie to fajnie by bylo aby mieli swoj pokoj, a my bysmy mogli sie przeniesc do salonu. Do tego dochodza te galopujace ceny mieszkan. Nie wiadomo czy za 10-15 lat bedzie nas wgl stac zeby kupic drugie/wieksze przy takim wzroscie cen.

Ktore mieszkanko

  • 55 m2 21.4% (6)
  • 66 m2 78.6% (22)

Oddanych głosów: 28

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ja_pitole a jak z powierzchnia użytkową?Ile tracisz na korytarz w przypadku 55m a ile w przypadku 65? To dopiero zobrazuje prawdziwą różnice w rozmiarze mieszkań.
Moim zdaniem lepie wziąć większe (sam wziąłem właśnie 65), ale widzę że twoje dość drogie jak rata wychodzi 2100. Wibor teraz niski, trzeba się liczyć z tym że rata może sporo wzrosnąć, podobno w miarę bezpiecznie jest jeśli rata nie przekracza 30% zarobków
  • Odpowiedz
@ja_pitole: jest wiele aspektów.
Ogólnie spodziewaj się, że ceny w długim okresie odjadą od pensji jeszcze bardziej (patrz Londyn czy Paryż). Teraz te 65 jest w Twoim zasięgu, za 15 lat przeskok na chatę o 10m2 większą może być znacznie kosztowniejszy. Mając większe mieszkanie na sprzedaż łatwiej będzie przesiąść się na te 80-90m2 tak by każde dziecko miało swoją sypialnię. (przydatne szczególnie, gdy dzieci nie bedą tej samej płci i wejdą w nastoletniość)

Oczywiście to zależy też od tego, jak szybko oboje będziecie się "piąć" po szczeblach kariery.

W projekcji
  • Odpowiedz
@Zarzutkakke: Szczerze to ja nie wiedze juz innej opcji. Wkoncu jakos sie przekonalem do tego ze lepiej splacac kredyt niz komus wynajm. Oszczedzalismy tak dlugo ze nawet to wieksze mieszkanie to jakbysmy chcieli wynajac to bysmy placili wiecej komus.
  • Odpowiedz
@thewickerman88: korytarze bym podzielil na ustawne i nie ustawne (nie wlozysz tam szafy)
Przy 55m2 11m2 korytarza z czego 7,5m2 ustawne - reszta jakas wneka + miejsce na drzwi
przy 65m2 10m2 tylko 2,2m2 ustawne, reszta zajmuja drzwi

przy obu planach sie nic nie marnuje. Tzn nie ma zadnego duzego holu, jest waski korytarz. Przy mniejszym jest on szerszy
  • Odpowiedz
@Bosayerba:
Od malego pasja byl swiat IT. Rodzicow nie mam wyksztalconych ani tym bardziej dzianych ale oni juz jak bylem glzubem to wiedzieli zebym szedl w swiat IT.

Praca na etacie w IT przez 7 lat, bez dzieci i to podczas studiow. Fart na gieldzie (50k do przodu), zona potrafi tez cos sie dorzucic albo chociazby zarobic tyle ze moja pensja idzie na mnie i na mieszkanie( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@uhu8: Dzieki za komentarz! Zgadzam sie z nim w 100% i tez tak sobie czasem o tym mysle. I tego sie boje najbardziej. Z drugiej strony mam wizje ze jak wejdzie to mieszkanie+ tak na powaznie to w koncu te ceny bd musialy chociazby stanac w miejscu. Bo nikt ich nie bedzie kupowal.

Tez czasami mysle o tym ze jak podniosa wibor to jaki bedzie oburzenie. Ile ludzi teraz kupilo
  • Odpowiedz