Wpis z mikrobloga

@Aerin: @Fang: Eh... no dobra. Po pierwsze czy jest możliwe żeby ktoś bez studiów mógł wejść w ten zawód? Czyli czy można się tego samemu nauczyć, czy są jakieś fajne opracowania na yt, darmowe kursy, polecacie jakieś książki?

Generalnie mam dobry zawód, ale zawsze mnie ciągnęło w tą stronę. Nie zależy mi na tym żeby za rok walili do mnie drzwiami i oknami. Bardziej chciałabym się zorientować jak to w
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: jest kierunek arch.wnetrz, natomiast wydaje mi sie ze nie jest to uregulowane w sensie ograniczen, bo poza ewentualna odpowiedzialnoscia cywilna z tytulu blednego zaprojektowania (ale wykonawca jest gwarantem i tym samym analizuje projekt, wiec nie wiem jakie jest orzecznictwo) nie ponosi projektant wnetrz ryzyka.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Do stworzenia projektu musi jednak znac podstawowe normy wentylacyjne, architektoniczne np odstepy od elementow wyposazenia lazienki, sanitarne, elektryczne. Ale tutaj moze sie posilkowac podpisem specjalisty z tych zakresow.
  • Odpowiedz
@Fang: To już znalazłam, nie trzeba mieć certyfikatu żeby móc pracować w zawodzie. Mi bardziej chodziło od strony nauki, co warto, czego nie warto, czy w ogóle się da samemu sensownie przygotować. Może jakieś polecane kursy, książki itd.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: dodac nalezy jeszcze fakt, ze zmiany wewnatrz lokalowe w tym scian dzialowych nie wymagaja zgloszenia do urzedu, a jedynie do spoldzielni/wspolnoty o ile regulaminy tego wymagaja.
Umiejetnosc tworzenia rysunku jest koniecznoscia. Poza tym to duzo by pisac na co zwracac uwage
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: wykonane realizacje cie przygotuja. Na kursie nawet jezeli wszytko zostaloby poruszone, to daloby tylko pewien pogląd. Uczac sie o czyms czego sie nie wykonywalo, ciezko tylko z teorii dokonac poprawnych wyborów. Osoba kontrolujaca z doswiadczeniem tutaj byłaby clue rozwoju.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: bez problemu można samemu się tego nauczyć. Programy do tworzenia projektów i ich wizualizacji są "dostępne" w internecie, tutoriale do nich również. W nich możesz stworzyć portfiolio, które będzie oceniane dużo bardziej niż rubryka "edukacja" w CV ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardziej chodzi Ci o własną działalność projektową czy pracę w biurze?
  • Odpowiedz
@Aerin: Raczej własną działalność, na początku bardziej w formie "dorywczej", a jakby się udało rozkręcić to wtedy tylko to. Mógłbyś mi podać nazwy tych programów (tych godnych uwagi)? Bo z tego co czytałam to wszystkie programy są bardzo drogie.
A jak z kwestią reklamy? W sensie stworzyłam portfolio, fajną stronę internetową i czekam? :D Czy warto na początku się ogłaszać i tworzyć projekty za darmo w ramach nauki, tworzenia portfolio i
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: jestem projektantem wnętrz po studiach mgr z finansów i rachunkowości i rocznej podyplomówce z projektowania. W ciągu roku mam za sobą dwa remonty generalne z nadzorem autorskim i trzy projekty nowych wnętrz bez nadzoru, o których wiem, ze właściciele są zadowoleni. Wiec jak najbardziej się da. Musisz tylko mieć świadomość tego co możesz zrobić, a czego nie. Jeśli klient do ciebie przyjdzie z pomysłem przebudowania ściany nośnej lub ingerencji w
  • Odpowiedz
@dobrzecisiewydaje:

I ŻADNYCH PROJEKTÓW ZA DARMO DO PORTFOLIO OMG TO JEST NAJGORSZE.


Dlatego właśnie pytam :D A to była szkoła podyplomowa weekendowa? Co oznacza nadzór autorski? I świeżo po szkole - szukałaś pracy w biurze żeby mieć mentora czy sama próbowałaś?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Do pracy na rzutach to Autocad lub Archicad, a do pracy w 3d najbardziej polecam SketchUp z dodanym silnikiem renderujacym Vray. Jeśli wolisz coś w 100% darmowego to najlepszym wyborem będzie Blender, ale dla mnie on jest mniej intuicyjny niż Sketchup.
Jeżeli nie masz żadnych znajomości, to trochę słabo bo to jest główny kanał zdobywania zleceń przez architektów wnętrz obecnie :/
  • Odpowiedz
@Fang: nie jestem w stanie tego uśrednić, bo wszystko zależy od tego jakie zlecenie dostajesz. Natomiast nie jest wiedzą tajemną, ze widełki za zaprojektowanie wnętrza wahają się między 80 do nawet 300 zł za metr kwadratowy. Konkretna wartość zależy od wymagań inwestora, stopnia skomplikowania projektu oraz tego czy ma być z nadzorem czy tylko sprzedany projekt i elo. Nie jest tez tajemnica, ze każdy projektant ma swoje zaufane zaplecze dostawców i
  • Odpowiedz