Wpis z mikrobloga

Chciałem zacząć sadzić trawę elektrostatyczną na dioramie. Sadzarki kupne jak patrzyłem chodzą po 150 pln+ więc odezwał się mój wewnętrzny cebulak, który powiedział: Spróbuj zrobić samemu. Na początek znalazłem opis budowy w oparciu o elektryczną łapkę na muchy, znalazłem jednak też informację, że o ile działa ona dobrze w przypadku niskiej trawy, tak nie bardzo radzi sobie z wysoką (powyżej 6 mm). Dlatego też w mojej zamiast bebechów z łapki użyłem generatora jonów ujemnych z ali na 12v. Wg chińczyków ( ͡° ͜ʖ ͡°) daje sporo większe napięcie niż łapka na muchy, 15-20kV vs 3-6kV. Jestem po pierwszych testach i działa aż za dobrze - do tego stopnia, że muszę zmniejszać napięcie na wejściu, bo przy 12v zasilania wyrywa mi wysoką trawę (12 mm).

Koszt:
- generator z ali z przesyłką 30 pln
- rury z castoramy i śruby 20 pln
- sitko i pojemnik z marketu 10 pln
- gniazda, wtyki i kabelki 7 pln

razem niecałe 70 złotych, a robotę robi. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#diorama #diy #modelarstwo
knoor - Chciałem zacząć sadzić trawę elektrostatyczną na dioramie. Sadzarki kupne jak...

źródło: comment_ZP57wqLneqMf1HSpG8HzG8yN4f7tVAnG.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Highwayman_: a weź teraz zagoń młode pokolenie do modelarstwa jak to to ma 3 lewe ręce
przychodzą takie niedojdy życiowe na modelarnię co nawet skalpela nie potrafią porządnie trzymać, nie mówiąc już o tym, że jak zaczną rzeźbić plastik to więcej szpachli idzie niż jak gdyby odgryźli to od wypraski zębami :]
  • Odpowiedz
@Highwayman_: no właśnie niektórzy przychodzą już parę lat.. i progres naprawdę niewielki :] i nie wiem czy większym problemem są braki w umiejętnościach czy brak pomysłu na to jak coś zrobić..
nie wspominając o obrabianiu kwadratowych otworów okrągłym pilnikiem, bo i tacy geniusze się trafiają..
  • Odpowiedz
@anussatanus: @mixererek: Ja też z elektryką mam niewiele wspólnego, ale to prosta robota, bo składasz z gotowca jak klocki lego:) Tu opis jak zrobić z łapki na muchy:
https://youtu.be/o5hq1mlwv-c

A tu ten generator, którego użyłem w swojej:
https://pl.aliexpress.com/item/32825761938.html
Polecam kupić dwa-trzy just in case, mi pierwszy po minucie wyzionął ducha ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Podłączenie jest proste - cienkie kable do zasilania, gruby czerwony do sitka,
  • Odpowiedz
@knoor: o panie.. to gdzie ty znajdziesz trawę elektrostatyczną o wysokości 30 mm ?
idziesz do pierwszego lepszego budowlanego, kupujesz pędzel zwany ławkowcem (albo coś innego równie taniego a obfitego we włosie), przycinasz do żądanej wysokości i sadzisz paluchami dozując obfitość zatrawienia wedle potrzeb
  • Odpowiedz
@FAZZY_bez_humoru: Apropos włosia z pędzla, pamiętam jak jakieś 20 lat temu za dzieciaka chciałem wydziubać dioramę i zrobić na niej właśnie taką wysoką trawę, ale nie miałem jeszcze wtedy pojęcia że istnieje coś takiego jak aerograf, a tym bardziej trawa elektrostatyczna - i ciąłem po prostu właśnie włosie z pędzla w kępy, a potem zaginałem na końcówce i kleiłem do podłoża ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz