Wpis z mikrobloga

Mireczki, myśli / myślał ktos na tematem #klimatyzacja w trakcie #budowadomu ? Na jakie rozwiązanie się zdecydowaliście? Robiliście na to jakiś projekt? Jak to wyglądało u was. Ja skłaniam się nad klimatyzacja kanałową ale może są jakieś lepsze rozwiązania? Na razie myślałem o pociągnięciu infrastruktury ( rury, kanały ale jakie?) w suficie podwieszanym. Za każda merytoryczna odpowiedz będę wdzięczny.
Ps, projekt #rekuperacja już się robi, ale nie chce GWC
#remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 43
@dzazzio: https://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/rekuperacja-klimatyzacja-jak-polaczyc/


@Silikon: A takie rozwiązanie nie jest przypadkiem albo bardzo drogie (rekuperator musi być mocno przewymiarowany, kanały dostosowane, trzeba o to mocno dbać tj. czyścić kanały co przy samej rekuperacji jest praktycznie niepotrzebne) albo będzie to tak sobie działać tj. będzie nieefektywne?

@dzazzio ja osobiście skłaniam się bardziej osobno do WM i osobno klimatyzacja split jeżeli tylko salon ew. multisplit jeżeli jednak pójdziemy na więcej pomieszczeń. Jeszcze 100% decyzja
@ThorPL: Tez myślałem nad splitem w salonie w suficie co byłoby jakoś akceptowalne jeżeli chodzi o względy wizualne. Salon jest od południa także na tym najbardziej mi zależy.
@Silikon: grzeczniej! Z tego artykułu wynika jedno wielkie gowno. Jeśli jesteś znawca tematu proszę coś konkretniej.
@ThorPL: kanały antybakteryjne. ozonowanie układu na wiosnę i nic nie będzie śmierdzieć.
w sumie to wystarczy dodać wymiennik kanałowy z bypassem na okres zimowy. dodatkową biorąc klimę z opcją pompy ciepła masz grzanie calego domu.
po co przewymiarować rekuperator?
@Silikon: To nie przejdzie na jednych przewodach. Dlatego do WM stosuje się GWC. Połączenie w jeden kanał jest możliwe ale dopasowanie tego całego systemu to już walka z wiatrakami.
po co przewymiarować rekuperator?


@Silikon: bo wymagania pod wydajność przepływu powietrza dla wentylacji i klimatyzacji są zupełnie różne?

Nie robię w branży, nie znam się, buduję dopiero dom i z tego co czytałem takie połączenie nie ma kompletnie sensu ekonomicznego.
Jak jesteś nie bieżąco to podeślij coś konkretnego, bo link z googla prowadzi chociażby do dyskusji na muratorze, gdzie piszą, że to właśnie nie ma sensu.
@ThorPL: Właśnie czytam ten wątek. Dodatkowo dochodzi temat ocieplanych kanałów do klimy! Wydaje mi się ze po to został wymyślony GWC do WM żeby nie łączyć tych systemów w jednych przewodach.
@ThorPL: @dzazzio: no faktycznie. czyli wszystkie nowo budowane biurowce mają błąd a projektanci to debile.
jedno wiem. jak się wybudujecie i przyjdą upały to będziecie żałować dla czego klimatyzacji nie ma w całym domu.
z domowymi instalacjami nie mam zbytnio odczynienia ale wiem jak to działa w centralach wentylacyjnych o wydajności 60000m3/h. zwykłe stalowe kanały, izolowane i tyle. działa. nikt nie choruje, kanały czyste bo powietrze przefiltrowane.