Wpis z mikrobloga

Jest rok 2027. Nagroda z wydobycia bloku wynosi 3.125 BTC. Cena opierając się o wyliczenia ryśka, cybera i pawlo wynosi ponad 0.5 mln dolarów. Górnik znajdujący BTC zarabia co 10 min ponad 1.5 mln $.
Jaka jest wtedy trudność wydobycia i jakie są koszty energii zużywane przez sieć #bitcoin, skoro już przy cenie 10K co daje górnikowi 12.5K $ w 10 min, obie te wartości są niebotyczne?
Odpowiedzcie sobie sami.

Ja myślę że wtedy całe kraje będą wyłączać prąd żeby tylko kopać BTC ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kryptowaluty #kryptokomedia
  • 14
A co to zmienia. Większa moc, większy pobór.


@OPcodeRTI: nie mogę się zgodzić. Najdobitniej zobrazuje to takim pytaniem. Jaką moc obliczeniową i podbór energii miały komputery z lat 70-tych a jaką moc/pobór mają teraz? Proces technologiczny nieustannie ewoluuje.
@OPcodeRTI: @CommonQuestions: Pierwsze komputery typu ENIAC (na lampach elektronowych, co ciekawe operowały na systemie dzisiętnym a nie binarnym) potrzebowały osobnej elektrowni. Moc obliczeniowa komputera zprzed 10 lat meisci się małym urządzeniu którego każdy używał kiedyś do dzwonienia a teraz ta moc na baterie dostępna 2-3 dni na pełnym ogniu. Nowy posesora Intel-a zużywa 30w a ma moc farmy serwerów z przed 10 lat. W takim kierunku idziemy, również na rynku
@m00n: @CommonQuestions: Tylko widzę tu błędne założenia.
1. Prawo Moora już nie obowiązuje, zwłaszcza do tak wyspecjalizowanych układów, więc nie da się zoptymalizować bardziej. Mozna jedynie dokładać h/s zwiększając liczbę układów liczących.
2. Taka cena spowodują gigantyczną konkurencję. Będzie się opłacało stawiać fabryki robiące tylko Asicsy.
3. Konkurencja oznacza przyrost ilości kopalni i tym samym urządzeń.
Suma summarum zapotrzebowanie na energię rosnie.
W takim kierunku idziemy

@m00n: Zgadza się ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzisiejsze smartfony wielokrotnie przebijają swoją wydajnością pierwsze komputery.

zapotrzebowanie na energię rosnie

@OPcodeRTI: kolejne generacje układów będą wykonywane na cieńszym "waflu" krzemowym. Do jest klucz do zmniejszenia zużycia energii.

A konkurencja jest zawsze dobra

@m00n: Wszyscy na tym skorzystamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najważniejsza metryka wg mnie to zużycie energii