Wpis z mikrobloga

@RobieInteres: tak, lecz dla zbioru liczb <0, czyli dla argumentu x = -3 rozwiązaniem jest -3 czyli drugi pierwiastek, tym razem ujemny. Ogólnie w liceum operuje się na zbiorze liczb rzeczywistych, stąd w rozwiązaniach zadań zawsze należy uwzględniać pierwiastki ujemne, jeśli istnieją.
  • Odpowiedz
@materazzi: z def. dziedzina: x >= 0. Zmieniłem formułę i zrobiłem to twoim sposobem, żeby było bliższe twojemu przykładowi, bo i tak będzie to równoważne.
Na tym można zakończyć całą tą dyskusję powyżej od samego zalążka. Ostatni raz wspomnę definicję pierwiastka kwadratowego:
Pierwiastek kwadratowy z liczby nieujemnej a, to taka liczba nieujemna b, która podniesiona do kwadratu daje liczbę podpierwiastkową a
Dziękuję.
  • Odpowiedz
@RobieInteres: Ale ty jako x>= 0 zdefiniowałeś przeciwdziedzinę, a nie dziedzinę. Dziedzina jest faktycznie x>=0, ale przeciwdziedzina to x = R.

Tylko w jednym masz rację, że powinno być "lub", a nie "i". Czyli odpowiedź powinna brzmieć: x = 3 lub x = -3.
  • Odpowiedz
@RobieInteres: Za definicją wikipedii:

Pierwiastkiem z liczby x stopnia n nazywa się taką liczbę r, która podniesiona do n-tej potęgi jest równa x innymi słowy jest to dowolna liczba r spełniająca równość: r^n=x


Teraz udowodnij, że (-3)^2 != 9.
  • Odpowiedz
@materazzi:
Nawet zacytuję sobie dalej

Pierwiastek w powyższym sensie nazywa się często pierwiastkiem algebraicznym; każda dodatnia liczba rzeczywista ma jeden dodatni pierwiastek n-tego stopnia, nazywany często pierwiastkiem arytmetycznym.

Problem w tym, że od tego obrazka cały czas się rozchodzi o ten arytmetyczny, bo mamy tu tylko proste działanie sqrt(9), bez żadnej dodatkowej algebry.
  • Odpowiedz
@korasza, @RobieInteres:
To czy pierwiastek jest funkcją to zależy od wcześniej ustalonych reguł:
https://math.stackexchange.com/questions/492707/why-fx-sqrtx-is-a-function

Z pierwiastkiem jest trochę jak z 0 w liczbach naturalnych. W niektórych dziedzinach zakłada się, że 0 nie jest liczbą naturalną mimo, że wg. teorii mnogości i jej aksjomatów ( ͡° ͜ʖ ͡°) 0 jest naturalne. Robi się tak, żeby przed każdym problemem z danej dyscypliny nie pisać w kółko, że pomijamy
  • Odpowiedz
@RobieInteres: @ProszeNiePrzeklinac: skąd wy bierzecie te definicje? Na wiki jest ładnie temat opisany i z definicji pierwiastek nie jest funkcją i zawiera rozwiązania ujemne. Ja wiem, że wikipedia też się może czasem mylić więc jak macie jakieś inne źródło to podrzućcie linka albo fotkę z książki, a nie będziemy się przekrzykiwać kto wie lepiej.
  • Odpowiedz