Wpis z mikrobloga

#mbti #jung #psychologia

Wg. C.G. Junga są 4 funkcje poznawcze A)czucie B)logika C)zmysly D)inuicja.
Teraz każda z tych 4 funkcji może być introwertyczna lub ekstrowertyczna.
Czyli w sumie jest 8 funkcji, i każdy człowiek posiada KAŻDĄ z tych funkcji, tylko w innej kolejności gdzie
dla danego człowieka pierwsza jest najsilniejsza a ostatnia najsłabsza.
Oto te funkcje:
1.introwertyczne czucie
2.ekstorwertyczne czucie
3.introwetyczna logika
4.ekstorwertyczna logika
5. introwertyczne zmysły
6. ekstrowertyczne zmysły
7. introwertyczna intuicja
8. ekstrowertyczna intuicja
Jak wspomniałem, KAŻDY człowiek posiada WSZYSTKIE wymienione 8 funkcji, tylko w różnych kolejnościach, zaś dominująca funkcja
jest tak silna że człowiek najsilniej filtruje przez nią rzeczywistość.
Np. Ja jestem introwertycznym czuciowcem czyli, funkcja dominującą funkcją u mnie jest introwertyczne czucie,
Jak działa dominująca funkcja ? Twoja dominująca funkcja jest dla ciebie jak woda dla ryby, jest czymś naturalnym bez czego nie możesz żyć.
W czym się objawia introwertyczne czucie jako dominująca fukcja ?
Moim zdaniem tak:
Jestem swoim nastrojem. Nie potrafię z tego wyjść. Tak to sobie tłumaczę, bo tak właśnie mam. Jestem zaabsorbowany sobą. Bardzo.
Teraz w mojej karierze wynajmowania mieszkań większość współlokatorów z którymi miałem "przyjemność" mieszkać do dominujący introwertyczni zmysłowcy.
Taki człowiek żyje w świecie 5 zmysłów. I faktycznie, jak pomieszkasz z takim człowiekim, to zauważysz prawidłowość że jeśli inicjują konwersację
to jest to "ale dziś ciepło" , "ale gorąco", "ale pachnie" , "ale śmierdzi", "ja tam nie idę bo tam śmierdzi", "aż miło popatrzeć", chodzi o to
że informacja zwrotna dotyczy poznania zmysłowego.
Większość społeczeństwa na świecie to dominujący introwertyczni zmysłowcy.
  • 1
@Biezdar: Myślę, że z tymi percepcjonistami to nie do końca tak jest. Każdy przecież posługuje się na co dzień zmysłami, a to jakiej funkcji używasz, zależy również od kontekstu. Kiedy rozmawiasz z ludźmi, to musisz posługiwać się percepcją, chyba że zamierzasz prowadzić monologi, to wtedy wystarczy intuicja i logika. W relacjach interpersonalnych używa się zazwyczaj wszystkich funkcji.

Jestem swoim nastrojem. Nie potrafię z tego wyjść. Tak to sobie tłumaczę, bo tak