Wpis z mikrobloga

Jak według Was, z Waszej perspektywy powinna wyglądać idealna rekrutacja na stanowisko programisty? Choć "rekrutacja" to może tutaj złe słowo, bo nie mówię tutaj o rekrutacji do jednej firmy X... tylko o całym przedsięwzięciu jakim jest zmiana pracy.

Wydaje mi się, że w IT, pomimo ogromnej ilości dobrych ofert, to jednak szukanie nowej pracy jest wątpliwą przyjemnością. Dlaczego tak jest? Jak powinna wyglądać idealny process znalezienia nowego pracodawcy?

Jak idealnie wyobrażacie sobie process, w czasie którego powiedzmy na przestrzeni 1-3 miesięcy robicie rozeznanie na rynku, rozmawiacie z kilkoma firmami, zmieniacie pracę, oraz przechodzicie do firmy, która ma dużo ciekawszy dla Ciebie projekt, dobry zespół, konkurencyjne warunki itd.

#programowanie #noisypyta

Pytanie dla programistów. Czy lubisz szukać nowej pracy?

  • Tak 15.4% (8)
  • Nie 84.6% (44)

Oddanych głosów: 52

  • 7
  • Odpowiedz
w sumie najbardziej wkurzające jest rozwlekanie tego wszystkiego w czasie
albo jak firmy zbierają cv na zapas -> podoba ci się oferta ale telefon jest za 4 miesiące bo akurat wtedy im kogoś brakuje

fajnie jakby firmy były bardziej transparentne choć wiadomo, że hr jest po to żeby ochronić firmę przed potencjalnie 'złymi' pracownikami
  • Odpowiedz
@filip_k: tylko właśnie mi bardziej tutaj chodzi o punkt widzenia pracownika a nie firmy. Ogólnie brakuje programistów na rynku, więc moim zdaniem to pracodawca/klient powinien się raczej dostosowywać do oczekiwań a nie na odwrót...
  • Odpowiedz
@noisy: nie wiem jak wyglada rozmowa teraz, bo na ostatniej bylem pare lat temu i to bylo mocne entry lvl xD a juz od dawna nie pracuje jako programista etatowy.
ale na pewno chcialbym dostac odpowiedz w ciagu paru dni ze sztywnym deadlinem, bez #!$%@? o benefitach typu masaz i pilkarzyki, to moze byc jako pdf do maila. no i jasne zasady na hajs, bo teraz i tak kazdy kto ma
  • Odpowiedz
  • 0
@noisy

Zacząć by należało od porządku w firmie. Zdefiniować sobie cele, opisać przejrzyście i fachowo potrzeby i zadania. Nie każda firma może byc turkusową organizacją, ale próbować można, lub się poinspirować. Określić sobie budżet, uczciwie ustalić stawkę do potencjalnych zysków generowanych przez pracownika.

Przygotować kompetentny proces rekrutacyjny, a jednak spersonalizowany - dla introwertyków mniej rozmów, dla ekstrawertyków odwrotnie. Szanować prywatność, publikować swój klucz firmowy GPG. Nie poruszać prywatnych tematów na rozmowach, tak
  • Odpowiedz
@noisy: rozmawiałem kiedyś z wieloletnim programista, który zarabiał 95k funtów rocznie siedząc w UK. Powiedział mi, że on by chętnie zamienił swoje miejsce pracy na podobne w polsce, wystarczyłoby mu 15-20k zł miesięcznie, ale nikt mu takiej propozycji nie złożył. Dlaczego? Bo nikt nie wie, że on istnieje, nie ma nawet profilu na LinkedIn, ledwo ma stronę internetową własną. Kluczem dla firm jest uderzanie bezpośrednio do takich osób.
  • Odpowiedz