Wpis z mikrobloga

Niedawno (jakąś godzinę temu) wróciłam z posiedzeń zagranicznej komisji wyborczej (Hiszpania). KO jakieś 50 plus %, SLD nie pamiętam, ale na drugim miejscu, Pis ponad 20%. Taki rezultat u nas.
Pracy było sporo, bo i głosujących nie brakowało. Wiem, że inne większe komisje nadal mogą pracować, ponieważ mogło się tak zdarzyć, że wydawanie kart trwało np. do ok 22.30 czy 24.00.
Dlaczego tak? Wszyscy, którzy przyszli przed 21.00 (moment zamknięcia lokali wyborczych), powinni mieć prawo oddania głosu, bo to nie ich wina, że w PL taka sama komisja 6-osobowa przyjmuje np 500 osób, a za granicą nagle 3000 lub więcej, bo przyszli ludzie z zaświadczeniami, albo przez neta się zapisali ( ͡° ͜ʖ ͡°) i taki obywatel był o czasie między 7 a 21 tylko komisja nie wyrabia, bądź warunki lokalowe nie pozwalają przyspieszyć procedury głosowania.
To tak w skrócie.
Wyniki z poszczególnych lokali za granicą mają się pojawiać na bieżąco na stronach CKW (za jakiś tydzień).
#!$%@?ąc - nie wiem, jakie nastroje dziś panowały w Polsce, ale wydawanie tych kart to była czysta przyjemność. Wszyscy szczęśliwi podchodzili. Zdarzały się sytuacje, gdzie ludzie nam dziękowali za możliwość głosowania tak blisko, bądź możliwość głosowania na wakacjach, a później liczenie to inna kwestia( ͡° ʖ̯ ͡°), bo stres i zmęczenie po 16h na nogach (moment rozpoczęcia liczenia) robiły swoje. Generalnie polecam - jeśli kiedyś będziecie mieli okazję być w takiej komisji.
P.S. Jeśli głosowaliście za granicą i macie blisko do lokalu wyborczego, w którym głosowaliście - tam już będą wisiały wyniki w koszulkach - wydrukowane (z tego obwodu oczywiście)
Prawie ranek, więc taguję


  • 9
@yaah: Nie pamiętam dokładnie,ale chyba ok 6-7 procent. Raczej 6. Czyli podobnie do sondaży. Dlatego mniej mi się wbiły do głowy różnice między tym co liczę a tym co jest podawane. (Nasza komisja to najwyżej małe miasto bądź wieś bez porównania z sondażami z całego kraju)
AAA.. zapomniałabym podkreślić tak na oko, bo nie mogliśmy tego zweryfikować, jakaś połowa "naszych" głosujących to Polacy na wakacjach, którzy zawczasu ogarnęli papiery lub rejestrację. Brawo dla nich!
@qluch: Hej, w sumie celowo nie podłam miejscowości, bo jest tylko 6 członków komisji ( ͡º ͜ʖ͡º).
Nie była to Walencja. Z ciekawości - o której głosowałeś/aś i czy tam też było dużo ludzi?
@qluch: Komisje chyba zawsze liczą po 6 osób. W lokalu wyborczym muszą przebywać 2/3 całego składu w tym przewodniczący lub zastępca. Także powinny być 4 osoby w Twoim przypadku, jednak nie muszą one siedzieć przy stoliku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czwarta osoba mogła stać sobie gdzieś w pobliżu i być nadal w lokalu.