Wpis z mikrobloga

@fervi: nie bardzo rozumiem co masz na myśli, sytuacja z otwartymi sterownikami Intela i AMD idzie w sensownym kierunku, NVIDIA nie dość, że przez długi czas nie udostępniała nawet dokumentacji umożliwiającej implementację sterowników to odstawiała ten cyrk z alokatorem(EGLStreams)
  • Odpowiedz
@fervi: ok, daj źródło tych rewelacji, bo mam wrażenie że nie wiesz o czym piszesz.

Zamiast tego poleca się modesetting


Rozumiem, że chodzi Ci o KMS. No to właśnie te oficjalne sterowniki od Intela używają tej infrastruktury, nie ma innych oficjalnych sterowników, które nie uzywają KMS.
  • Odpowiedz
@fervi: a, Tobie chodzi o DDX. To jest bez znaczenia, nie instalując tego pakietu i tak korzystasz z oficjalnego sterownika Intela w kernelu. To on implementuje interfejs KMS/DRM, dlatego można użyć generycznego sterownika do X.orga. Powinien działać sensownie bo i tak robi akcelerację 2D używając OpenGLa.
DDX i tak za chwilę umrze za chwilę wraz ze śmiercią Xów.
  • Odpowiedz
DDX i tak za chwilę umrze za chwilę wraz ze śmiercią Xów.


@yuim: Co do śmierci Xów - wątpię czy to nastąpi w ciągu 10 lat. Ludzie nie chcą waylanda, nie ma środowisk dla Waylanda a w wielu przypadkach dowiesz się, że to wszystko eksperymenty
  • Odpowiedz
@fervi: nastąpi, a w zasadzie to Xy umierają na naszych oczach. Ostatnie duze wydanie Xów miało miejsce półtora roku temu, a nie widać na horyzoncie żeby 1.21 miało pojawić się w najbliższym czasie. Zresztą zobacz sobie jak często wychodziły nowe wersje kiedys, a jak jest teraz:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/X.Org_Server

Poczytaj sobie ten post kolesia z Red Hata
https://blogs.gnome.org/uraeus/2019/06/24/on-the-road-to-fedora-workstation-31/
X.org będzie utrzymywany do końca cyklu życia RHEL8 a kasa idzie w rozwój waylanda.
  • Odpowiedz
@yuim: No spoko, tylko masz 4 główne środowiska na Wayland:
- Gnome
- KDE
- Enlightenment
- Sway (i3wm)

Xfce4 będzie za 3 lata i nie wiadomo czy z Waylandem ... Reszta to już w ogóle abstrakcja. Trochę lipa
  • Odpowiedz
@fervi: i te 4 środowiska, a w zasadzie pewnie samo KDE i GNOME pokrywają 90% użytkowników linuksa na desktopie, jeśli ktoś będzie chciał używać Xfce to sobie doinstaluje Xorga
  • Odpowiedz
@yuim: KDE jest mocno za ciężkie. Ok, dzisiaj komputery mają po 32GB ramu. No i zawsze trzeba czekać 4-5 wersji aż będzie stabilne (czyli jak będzie KDE6.0 to czekamy do 6.4)

Gnome to taki MacOS - nieźle wygląda, ale używać się nie da. No i jak mamy niestabilnie działającą akcelerację to potrafi całe środowisko się wywalić i viva macron
  • Odpowiedz
@fervi: KDE to community, jak może być ciężkie? Może masz na myśli powłokę systemową Plasma? A może kompozytor Waylanda KWin? KWin jest wydawany jako część wydania Plasmy, ale równie dobrze może być używany oddzielnie z innymi powłokami.

Mamy w tej chwili następujące kompozytory Waylanda:
- Weston (referencyjna implementacja kompozytora Waylanda)
- KWin (KDE Plasma)
- Mutter
  • Odpowiedz
KDE jest mocno za ciężkie.


@fervi: Ale pierdy, sam korzystałem z kde na gówno netbooku z atomem i działało to dobrze. Kilka dni temu ludzie pisali mi, że korzystają z kde na c2d z 4GB ramu (sam byłem zdziwiony) i też podobno działa to nieźle. Z jakiej maszyny ty korzystasz?

Gnome to taki
  • Odpowiedz
sam korzystałem z kde na gówno netbooku z atomem i działało to dobrze. Kilka dni temu ludzie pisali mi, że korzystają z kde na c2d z 4GB ramu (sam byłem zdziwiony) i też podobno działa to nieźle.


@Kryspin013: Ja korzystałem na Pentiumie 3 i też działał (wtedy było KDE4). Co nie znaczy, że chciałbym tego używać na co dzień.

Te twoje porównania są ostatnio coś nieźle
  • Odpowiedz
A jakbyś nazywał Gnome? System ładny, ale nieużywalny (bez dodatków) to dobre określenie.


@fervi: Czy ty właśnie napisałeś, że macos jest nieużywalny?

No to #!$%@?ć społeczność kijami, bo Linux właśnie robi
  • Odpowiedz
Czy ty właśnie napisałeś, że macos jest nieużywalny?


@Kryspin013: Może daleko mu do Gnome, ale z grubsza tak

No to te rozwiązania właśnie
  • Odpowiedz