Wpis z mikrobloga

czy MSI B450 Tomahawk Max pociągnie bez problemów ryzena 3600? ponoć były jakieś problemy z biosem, ale po wrzuceniu aktualizacji powinno normalnie działać?
swoją droga, warto rozważyć inne mobo w tej cenie pod 3600?
#pytanie #komputery
  • 20
@letesnox: Najwięcej ludzie narzekają na Tomahawki i Gamingi, więc odradzałbym. Za to nie ma w ogóle narzekań praktycznie na Bazookę Plus, potem na Mortar Titanium. Jak nie podkręcasz i nie chciałbyś się przesiąść na mocniejszego Rycha to też w miarę okej jest Gigabyte Aourus Elite, ale nie na najnowszym biosie, bo ten wprowadził jakieś nowe problemy, zawieszki. Na Tomahawk Max np. grafika chodzi na pci-e x8.

https://www.net-s.pl/produkt/msi-plyta-glowna-b450m-bazooka-plus-am4-4ddr4-dvi-hdmi-m2-uatx-874438
masz na myśli tomahawki zwykłe bez max, ze zbyt małymi kościami bios i całym cyrkiem od msi, wersje max działają bez problemu


@mamnatopapiery: Nieprawda, ponieważ wersje MAX i bez MAX różnią się głównie szatą graficzną i tą nie udało się zmieścić w kości 16MB. Bios jest ten sam zapodawany na obu.
ale problemy to wina nowych, niedopracowanych ryzenków, a nie płyt głównych


@Gronbar: Ciekawe, że Ryzenów, jeśli inne firmy poza MSI praktycznie sobie poradziły. Sporadycznie Gigabyte robi problem, ale inne nie. Co prawda są słabe do o/c i na coś lepszego niż Ryzen 3600, ale jednak działają.
@nowywinternetach: nowe płyty mają nowy bios, ty ty tam pierdzielisz, jak dawali nowe kostki to już wgrali nowy bios obsługujący nowe ryzeny z szatą graficzną, te płyty z nowymi biosami straciły możliwość odpalenia pierwszej generacji ryzenów z tego co pamiętam
nowe płyty mają nowy bios, ty ty tam pierdzielisz, jak dawali nowe kostki to już wgrali nowy bios obsługujący nowe ryzeny z szatą graficzną, te płyty z nowymi biosami straciły możliwość odpalenia pierwszej generacji ryzenów z tego co pamiętam


@Gronbar: Nowy, nie nowy, ale ten sam, więc te płyty (max i nonmax) mają te same problemy.
@mamnatopapiery: Nie będę ci wypisywał wszystkich problemów tutaj. Zapraszam na polskie fora i reddit. Kompatybilność z ramami słaba /xmp, niezapisywanie ustawień, nieuruchamianie się, bootloopy, długie ładowanie Windowsa, problemy z działaniem kart graficznych w tym trybu pci-e, trzeszczenie głośników/w słuchawkach, błędy WHEA w raportach windows, mielenie dysków, zawiechy, restarty, słabe działanie boost, zapodawanie zbyt wysokich lub niskich napięć, niedziałanie trybów oszczędzania energii. No cała gama i to piszę z pamięci.

A to,
@mamnatopapiery: Najlepiej wejdź w podgląd zdarzeń jakie masz błędy, sprawdź też napięcie jakie jest zapodawane min max + temperatury np. przez hwinfo. Dla mnie działanie ramu w XMP to nic, bo sobie tłuczę je na 3733-3800mhz, czyli tyle ile AMD rekomenduje, ale to trzeba podkręcać.
@letesnox: Czy będą kompatybilne zawsze sprawdzasz na stronie danej płyty. Tutaj

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450M-MORTAR-TITANIUM#support-mem-19

Czy mają potencjał do podkręcania nie wiem. Musisz poszukać. Ja mam Crucial Ballistix nawet do sprzedania które na 3800Mhz chodzą z Ryzenami 3, ale na Bazooce Plus. Czy na Mortarze Titanium polecą to tak na 80% na tak.

A i nie kupuj 1x16GB tylko 2x8. Większa wydajność.
@Voytex: nie masz problemów z dźwiękiem na tej płycie? Zastanawiam się między tym aorusem a msi b450 gaming plus ale czytałem, że niektórzy mają problemy z zakłóceniami na dźwiękówce