Wpis z mikrobloga

KDE Neon - System Operacyjny

Od czasu do czasu w tagu #codziennyprogram będę nieco odchodził od tematu programów i opisywał inne rzeczy(systemy, urządzenia i inne) związane z tematyką opensource.

KDE Neon to otwartoźródłowy system bazujący na Ubuntu 18.04 LTS z pulpitem KDE Plasma 5.
Jest podobny do dystrybucji Kubuntu, lecz zawiera najnowsze wersje komponenty i aplikacji KDE.
Jest domyślnie zainstalowany na laptopach z rodziny KDE Slimbook.
Do jego rozwoju i sprawdzania wykorzystano $100 laptop Pinebook, który posłużył do ulepszania systemu na platformy ARM.
Środowisko w KDE Neon znane jest z bardzo dużych możliwości konfiguracji, domyślnie przypomina Windowsa, lecz nic nie stoi na przeszkodzie aby system upodobnił się np. do macOS lub stworzył własny unikalny wygląd.
Dzięki niedawnym optymalizacjom środowiska Plasma, system działa szybko i stabilnie zabierając niewielkie ilości pamięci RAM, lecz mimo to nie jest przeznaczona na bardzo słaby sprzęt.

Link do pobrania najnowszej stabilnej wersji - KDE Neon ISO
Cena - Całkowicie darmowy - Głównie GPL 2 i LGPL 2 - można korzystać za darmo zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego

Prosty poradnik w formie tekstowej instalacji i konfiguracji(rozdziały 5-7) - https://github.com/qarmin/GNU-Linux-Podstawy/blob/master/README.md#gnulinux-podstawy

Obszerną listę programów OpenSource na różne systemy można znaleźć tutaj - https://github.com/qarmin/Rewelacyjne-OpenSource#rewelacyjne-opensource

#opensource #informatyka #technologia #komputery #linux #kde
#codziennyprogram - tag do obserwowania/czarnolistowania

q.....n - KDE Neon - System Operacyjny

Od czasu do czasu w tagu #codziennyprogram ...

źródło: comment_Qe5luBYymK9YC5itPzHZJ3JfjURNeLiz.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
A mi psuje się Plasma na tym systemie kiedy przesuwam okienka to górnych rogów ekranu. Pomaga tylko Ctrl+Alt+F2 i potem Ctrl+Alt+F1. Ale muszę przyznać, że w okresie życia Ubuntu 17.10, 18.04 i 19.10 jedyny system który uruchamiał się na moim laptopie i wykrywał mojego GTXa 1050ti bez problemu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qarmin: jeśli chodzi o KDE to lepsze jest po prostu kubuntu. Dałem się skusić na Neona i musiałem wrócić na Kubuntu ze względu na stabilność. Na neonie wysypywało się wszystko, a nie tego oczekuje od świeżego systemu. Kubuntu ma rzadziej aktualizacje ale za to stabilnie działa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qarmin: polecam KDE Neon.

KDE Neon jest jak Android One - referencyjny system dla najnowszych wydań KDE.

Chodzi stabilnie i nie mam z nim problemów na moim laptopie.

Mam grafikę NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB).
  • Odpowiedz