Wpis z mikrobloga

@RefleksyjnaKapibara:
Różowy w panice!
Sprawa jest, z jednej strony superowa, z drugiej mnie to totalnie przerasta, bo nie umiem w urzędy. Udało mi się dostać robotę w IT (wow wow! ( ͡ ͜ʖ ͡) ). Póki co support, ale dla mnie to kroczek bliżej do realizacji życiowych planów. I teraz: mam założyć własną działalność stąd pytania:
- czy ja chcę być VATowcem, czy nie?
- kiedy to się opłaca, jak wygląda sprawa z generowaniem kosztów?
- czy bez konsekwencji mogę podać dowolną ilość branży (będę nadal instruktorem tańca)
- na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

#it #wlasnafirma #programista15k #pytanie #rozowypasekpanikuje #urzedasstory
  • 7
  • Odpowiedz
@RefleksyjnaKapibara:

1. jak robisz dla firm to pewnie chcesz (inaczej to niepoważnie wygląda IMHO), jak dla osób fizycznych (które sobie VATu nie odliczą) to pewnie nie (koszty rozliczasz brutto ale i musisz odprowadzić VAT czyli realnie zwiększyć ceny o 23%)
2. w koszty sobie wrzucasz mniej więcej co chcesz ale musisz umieć udowodnić że Ci to potrzebne; oczywiście są wyjątki (np. okularów sobie nie wrzucisz w koszty bo ślepnij prywaciarzu, co to kogo obchodzi) no i ogólnie w IT to nie będziesz mieć kosztów za bardzo (laptop co jakiś czas, leasing na auto, internet, telefon, takie tam pierdoły), księgowa Ci powie co przejdzie a co nie więc możesz brać faktury na wszystko, najwyżej pójdą do niszczarki
3. AFAIK tak
4. nie płać tych przelewów co dostaniesz zaraz po założeniu firmy, o rejestracji w Centralnej Ewidencji Ignorantów, Debili i
  • Odpowiedz
@RefleksyjnaKapibara: Jak nie dojdziesz do 10k na UOP to nie ma sensu przechodzić na swoją działalność. A na supporcie raczej do tylu ciężko będzie dociągnąć wiec nie zawracaj sobie tym głowy. Szkoda urlopów i innych przywilejów
  • Odpowiedz