Wpis z mikrobloga

#warszawa
#ciekawostki

1) Mówi się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku. Nie jest to jednak do końca prawdą. W 1596 przeniesiono tylko króla wraz z dworem do Warszawy, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości. Warszawę ogłoszono stolicą Polski dopiero w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się dopiero w 1952 roku, w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

2) Warszawa jest jedyną stolicą w Unii Europejskiej, gdzie blisko centrum znajduje się rezerwat przyrody. W odległości zaledwie 6 km od ścisłego śródmieścia, na Mokotowie, położony jest rezerwat Jeziorko Czerniakowskie - ostoja dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, gadów i ryb

3) Skad się wzięła nazwa Warszawa? Nie do końca or Warsa i Sawy :).
Nazwa pochodzi od właściciela ziem, gdzie obecnie znajduje się Mariensztat. Był nim rycerz imieniem Warcisław pochodzący z rodu Warów. Warsz - tak brzmiało zdrobniale imię rycerza i to właśnie od niego nawa Warszawa.

4) Każdego dnia równo o godzinie 11:15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał. Godzina nie jest przypadkowa - 17 września 1939 roku w trakcie bombardowania wskazówki zegara zatrzymały się właśnie o godzinie 11:15.
Wskazówki odbudowanego zegara na wieży zamkowej ponownie ruszyły o godz. 11:15 w dniu 19 lipca 1974 r. Warto zaznaczyć, że zegar na wieży był pierwszym całkowicie ukończonym i działającym urządzeniem w odbudowywanym zamku.

5) Kolumna Zygmunta III Wazy stoi w stolicy od 1644 roku. Gdy powstała wzbudzała ogromne kontrowersje. Wszystko dlatego, że był to pierwszy świecki pomnik w Polsce. Kolumna została wzniesiona z inicjatywy Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić pamięć do swojego ojca. Najwięcej kontrowersji wzbudzał wśród duchowieństwa. W tamtych czasach uważano bowiem, iż pomniki mogą przedstawiać wyłącznie świętych.

6) Warowny gród Stare Bródno (który znajdował się w na terenie obecnego Lasku Bródnowskiego) zapoczątkował tworzenie warszawskiej historii. W rozlewiskach rzeczki Brodni (następnie przebudowanej i nazwanej Kanałem Bródnowskim) oraz Zązy (Długiej, obecnie w dolnym biegu zwanej kanałem Markowskim), powstała ok. IX/X wieku najstarsza na obszarze współczesnej Warszawy osada i mały gród bez fosy, wzniesiony na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Gród został spalony na początku XI wieku i prawdopodobnie w powstaniu Masława. Później ośrodek grodowy przeniesiony został na skarpę wiślaną.
  • 26
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kicipuci Nie jestem do konca pewny statusu. Bo tereny przy uczelniach nie sa do konca "miejskie". Ale musiałbym spojrzec w jakies dokumenty....
  • Odpowiedz