Wpis z mikrobloga

Polska Szkoła Cybernetyki #20

Kossecki i Mossor stworzyli hierarchię skuteczności społecznej, w której najwyżej stoi wybór odpowiedniej ideologii, następnie właściwej strategii, potem rozwiązań operacyjnych i na koniec taktycznych.

Ja uważam, że najważniejszym elementem hierarchii skuteczności społecznej są normy poznawcze. To one wszak pozwalają nam tworzyć kody dzięki którym nasza wiedza może być współdzielona i optymalizowana pomiędzy ludźmi (systemami autonomicznymi).
Takim systemem kodowania jest język polski, ale są nim także piktogramy egipskie. To także system pojęciowy który pozwala nam określać nasze położenie, szukać szans i zagrożeń, a zatem sterować się zgodnie z własnym interesem. Aby się skutecznie sterować na cel, najpierw musimy zrozumieć jaki jest nasz cel. To najważniejsze pytanie dla każdego systemu autonomicznego.

W przypadku handlu takim systemem kodowania jest również marka. Marka składa się z dwóch elementów znaku marki i nazwy marki. Relacja pomiędzy nimi zdecyduje o skuteczności naszego kodowania dla Klientów.

#psc #20of100 #cybernetykaspoleczna #handel #sterowanie #wojnainformacyjna #marketing

Źródła i inspiracje:
S. Mossor, Sztuka wojenna w warunkach nowoczesnej wojny, Warszawa 1945, WINW,
J. Kossecki, Wizerunek polityczny: ideologiczny, strategiczny, operacyjny czy taktyczny
Pobierz Martwiak - Polska Szkoła Cybernetyki #20

Kossecki i Mossor stworzyli hierarchię sk...
źródło: comment_JQz6b0Ew7FaqeZIoHIfbMFxHBg14IRKn.jpg
  • 6
@killzone: zgadza się. Uważam, że operacja w erze informacyjnej trwa cały czas, a poziom taktyczny służy optymalizacji procesu operacyjnego.

Mówiłem o tym w wykładach, jeśli chcesz mogę Ci podać linki. Wojskowi często mi ten zarzut stawiają ( ͡° ͜ʖ ͡°)