Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki.
Dziś nowy kurs o optymalizacji zapytań SQL na bazie Oracle.
Nowy kurs opisuje indeks który pozwala skanować po kolumnie niewiodącej czyli INDEX SKIP SCAN

Zastanawiam się nad napisaniem kilku kursów dla początkujących np. o postaciach normalnych, diagramach oraz podstawach SQL. Warto pisać o czymś takim czy pisać jak piszę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli chcesz być wołanym zaplusuj ten wpis, obserwuj tag #oracledev lub zapisz się na mirkolistę: oracleDev

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #oracle #sql #bazydanych #testowanieoprogramowania #informatyka
  • 8
@dzik_pl: fajne, dobrze się czyta, konkretnie i na temat, dawaj wincyj o optymalizacji. IMO podstawy SQL są już dobrze oklepane - chyba, że przez podstawy rozumiesz coś ciekawszego niż selecty z uwaga, uwaga LEFT joinem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@masfina: Co do podstaw to wiem ile jest miejsc gdzie możesz przeczytać czym są podstawy w rozumieniu: SELECT, INSERT, DELETE, UPDATE, WHERE, JOIN i koniec kursu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dla zapewnienia spójności niestety o tym też napiszę ale chciałbym pisać o czym więcej (bo trochę szerzej rozumiem podstawy) np. czym są relacje, postaci normalne, jak rysować/czytać diagram bazy danych, po co są klucze, co się stanie
@dzik_pl i indeksy, pamiętaj o indeksach ;) napatrzyłem się ostatnio na radosna twórczość w ich tworzeniu - a wyszło to przy okazji narzekania, że "ta wasza baza wolno działa, a przecież mamy indeksy!"...
@masfina: Niestety ale wielu programistów (też kiedyś nim byłem) jedyne co wie o optymalizacji to, że trzeba robić indeksy ale jak, po co, gdzie, ile nie mają pojęcia.
Pisząc o podstawach nie chce rezygnować z pisania o optymalizacji czy zagadnieniach średniozaawansowanych:) Chciałbym raczej pisać o podstawach w ramach "offtopów" :)