Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Yahoo_: no bo po co robić mikroserwisy? Chyba tylko po to żeby sobie wygenerować więcej pracy. Narzut na development jest zbyt duży.
@spetz jakie mamy zalety względem monolitu?
@zibizz1: jak zrobisz dobrze to przede wszystkim autonomiczność (dedykowane osoby per usługa, osobne repozytoria, CI & CD pipeline, łatwo usunąć/przepisać mikroserwisy na nowy), asymetryczna skalowalność (możesz najbardziej wykorzystywaną usługę skalować horyzontalnie niezależnie od reszty) oraz nie ma SPOF jak w przypadku monolitu (część systemu nadal działa, nawet gdy pewne mikroserwisy padły) - jak to faktycznie zrobić dobrze to już inna historia ( ͡° ͜ʖ ͡°).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spetz:
autonomiczność - co za problem mieć osobny serwis/ zestaw kontrolerów w aplikacji którym może się zajmować dana osoba. Może to być w osobnym projekcie/repozytorium. Łatwo można cały taki moduł odłączyć, podmienić, usunąć. Wydzielając do osobnego projektu łatwiej utrzymać odpowiedni poziom separacji.

asymetryczna skalowalność- a co przeszkadza żeby skalować cała aplikację? Oszczędność zasobów na poziomie aplikacji jest niewielka w mikrosewisach a narzut na komunikację pomiędzy znaczący. Po stronie bazy taka asymetria
@zibizz1:

autonomiczność - wydzielając usługi do osobnych repozytoriów masz 100% pewność, że nikt przypadkiem nie doda referencji tam gdzie nie powinien, każdy projekt może mieć swój własny cykl życia, prościej zadbać o architekturę, a jesli jest potrzeba to i można go napisać w innej technologii. Zazwyczaj jest też go łatwiej zaorać i napisać od nowa.

asymetryczna skalowalność - niestety ale dużo przeszkadza - możesz sobie wyobrazić, że posiadasz np. obsługę żądania
@spetz: @zibizz1: no i komunikacja miedzy mikroserwisami w wielu przypadkach bywa kluczowa. Na YB na kanale NDC Conferences jest godzinny filmik ktory opowiada historię jakiejs firmy, ktora zapomniala doliczyc koszt komunikacji przez zwykle API miedzy serwisami i w dniu kiedy zaczeli testowac okazalo sie ze maja jakis astronomiczny delay :p Gdyby kogos interesowal glebiej temat to warto obczaic temat protokołu GRPC zbudowanego na HTTP2.
@bacteria tak, gdziekolwiek wchodzi komunikacja sieciowa, topojawia się masa wyzwań, liczymy się z CAP mając zawsze na uwadze partycjonowanie sieci itd. Odnośnie gRPC to bardzo fajna sprawa, coraz większa popularność i w sumie cała komunikacja w ostatnio hypeowanym service mesh się na nim opiera :).