Wpis z mikrobloga

#koszykowka

Ostatni spam na teraz - wiecie co nas odróżnia od Hiszpanii czy Argentyny, gdzie leży różnica? Pomijając że w poziomie sportowym zawodników, takim na papierze, w CV, które w jednym meczu na 10 da się przeskoczyć?

W tym że tamte drużyny są kompletnie zbilansowane - mają rzucających za 3 i rozgrywających rozgrywających i rzucających ( ͡° ͜ʖ ͡°) mają groźnych na obwodzie i w środku skrzydłowych i mają centymetry i mobilność pod koszem.

My ciągle coś udajemy i z takim materiałem ludzkim można ogrywać zespoły takie jak Rosja (które też ciągle coś muszą udawać). Co udajemy? Udajemy że mamy:
- rozgrywającego w pierwszej piątce podczas gdy mamy combo który najlepiej czuje się w rzucaniu (AJ),
- mamy rzucającego kapitana (Waczyński), który ma być liderem kadry a jego naturalną rolą jest "cichy zabójca" - druga, trzecia opcja w ataku, 2-3 trójeczki w kluczowych momentach, 20 minut gry, najlepiej bez dużej roli w defensywie
- mamy niskiego skrzydłowego (Ponitka) w ciele rzucającego obrońcy, który nie rzuca - niech się pukną w głowę ci co go widzą w NBA, skoro to nie jest poziom euroligowy za bardzo
- mamy wysokiego skrzydłowego (Cel) w ciele niskiego skrzydłowego, który jest za mały i za miękki na gości po 210, a którego jedyną bronią są rzuty za 3 - idealny na zmiennika do rozciągnięcia gry
- mamy centra (Hrycaniuk) który grając w relatywnie mocnych klubach był od walki wręcz i #!$%@? ludzi, a tu musi być opcją w ataku

Mamy to co mamy, dlatego gra w tej ósemce, a może i awans na mundial to był wyczyn, jeżeli komuś się wydaje że to jest takie proste wyjść przeciwko Hiszpanii i po prostu trafiać to jest w wielkim błędzie. Kosz to gra niuansów a przez własne niedostatki pozwalamy wykonywać je dobrze klasowym drużynom. W żadnym innym sporcie nie jest chyba tak trudno przeskoczyć pewnego poziomu jak w koszykówce.
  • 14
@cult_of_luna: Niestety, ale to jest kwestia szkolenia młodzieży. Sam jak grałem spotkałem się z czymś takim. W liceum miałem 190 cm, najlepiej czułem się penetrując, rozgrywając piłkę i nie ukrywam dobrze mi to wychodziło. Niestety, byłem najwyższy w drużynie, więc trener pchał mnie pod kosz, gdzie czułem się średnio, bo nie byłem wystarczająco silny żeby się przepychać, a prędkości nie mogłem wykorzystać, bo moi obwodowi nie rzucali za 3 i zagęszczali
@parooow: wiesz co, ja pisałem bardziej o tym konkretnym turnieju, ale z pewnością masz rację. Szkolenie produkuje TAKICH SAMYCH zawodników na każdą pozycję. Patrz na Litwę czy Serbię, oni zawsze mają prawie 2m rozgrywających, zawsze mają silnych fizycznie ciepaczy za 3 na PF po 207-210, itd., w każdym pokoleniu kolejne kopie ksero poprzedniego pokolenia. Oczywiście zdarzają się kocury które odstają od normy, ale wtedy to jeszcze lepiej.

Problemem nie od dziś
@cult_of_luna: pełna (No prawie) zgoda, ale co Ponitki to się nie zgodzę. Ma całkiem dobre warunki jak na SF. Troszkę za niski wzrost nadrabia ogromna dynamika i wyskokiem. On robi w meczu po 8-10 zbiórek w silnej Vtb czy EC. Broni bez problemu inne trójki. I moim zdaniem jest to jak najbardziej poziom euroligowy. A ten jego rzut też nie jest wcale zły. Nie jest oczywiście Waczynskim ale nie ma się
Ma całkiem dobre warunki jak na SF. Troszkę za niski wzrost


@Xemm: no tu się nie zgodzę, na poziomie Euroligi to wzrost typowego SG, na poziomie NBA 6'5 to dużo za mało na SF. Czyli jednym słowem ma średnie warunki i średni rzut - odnosząc to do najwyższego możliwego poziomu oczywiście :)

IMO nie bez powodu nie zagrał w Eurolidze poza polskim klubem. W Lokomotivie o ile pamiętam to jak grał
@parooow: @cult_of_luna: > W liceum miałem 190 cm, najlepiej czułem się penetrując, rozgrywając piłkę i nie ukrywam dobrze mi to wychodziło. Niestety, byłem najwyższy w drużynie, więc trener pchał mnie pod kosz, gdzie czułem się średnio

Dokladnie tzw Polska mysl szkoleniowa, jestes duzy to masz byc centrem, bo liczy sie wynik w lidze dla 14/15/16 latkow gdzie taki center nie bedzie mial fundamentow do gry, jesli nie urosnie do 208-212cm,
@cult_of_luna: Grał w Eurolidze w dwóch polskich klubach a od nowego sezonu będzie grał w rosyjskim wiec zobaczymy jak sobie poradzi. Ja uważam, ze EL to jak najbardziej jego poziom. Wzrost wzrostem, ale mało który SG w Europie ma taka dynamikę jak Mateusz.
@nobrainer: ja to samo, tylko w podstawówce :) a potem najlepszego ziomka z dwóch roczników (co grał w #plk ) z trudem przestawili przy wzroście 190 z SF chociaż na SG żeby na piłce pograł :)

@Xemm: heh już teraz o nim w dwóch wątkach dyskutujemy xD ja mu życzę jak najlepiej, zobaczymy jak będzie :)
@cult_of_luna: Nie na co się dziwić jeśli to są najlepsi Polscy gracze to jak wyglądają "słabsi"? W koszykówce musi zajść zmiana jak w siatkówce gdzie jak sam wspomniałeś grają umiejętności na danej pozycji a nie "fizycznosc" i dlatego mamy głębię składu reprezentacji, że co turnieje to walczymy o najwyższe cele.