Wpis z mikrobloga

Chłopy mam pytanie bo utkwiłem w jednym momencie planowania, chodzi o wentylacje w domu parterowym.

Wyobrażałem to sobie tak że podczas budowy domu robie sobie tylko instalacje pod rekuperacje (na początek same anemostaty i rury do odpowiednich pomieszczeń) wszystko rozłożone na strychu. Natomiast nie kupuje od razu rekuparatora (kosztującego 10k) tylko używam tej instalacji przez jakiś czas jako wentylacji mechanicznej. Natomiast powiedzmy ze po kilku latach kupuje w końcu porządny rekuperator z odzyskiem ciepła i wstawiam go do instalacji. Czy taki plan gra czy coś nie wiem? #budownictwo #wentylacja #budowadomu
  • 18
@GrzegorzPorada: Nie jest, to dwa wentylatory, wymiennik ciepła i automatyka.
Prowizorycznie możesz zastąpić to dwoma wentylatorami jakimiś kanałowymi, z tym, że spójrz jaki mają one spręż dyspozycyjny dla konkretnej wydajności powietrza. I proponuję za wentylatorem zamontować tłumiki akustyczne coby się nie nie niosło po całym budynku, do centrali też będą potrzebne. W zimie bez nagrzewnicy tego nie poużytkujesz ale powinno zdać swoją rolę.
@GrzegorzPorada: Rekuperator za 10k? O matko, jaki to??
Praktycznie każdy rekuperator (o ile jest rekuperatorem) ma odzysk ciepła, co wcale nie jest konieczne. W wentylacji grawitacyjnej nie masz odzysku, więc...?
A co do tych rur to...jak to sobie wyobrażasz? Wiesz jak działa wentylacja grawitacyjna? Co, będziesz dmuchał w te rury aby wymusić ruch powietrza?
Zrób sobie instalację i albo kup reku za 2k (za 3k już masz na prawdę dobry sprzęt)
@WhiteS: dzięki za odpowiedzi, nie pomyślałem jak to może działać w zimie, faktycznie spory problem
@Sckb: tak właśnie miałem na myśli jakieś najtańsze wentylatory żeby tymczasowo mieliło to powietrze

10k tak strzaliłem bo czytam i czytam i wszędzie podają takie koszta, jesli można kupić jakiś prosty rekuparator na początek za 2-3k to w sumie nie ma o czym gadać
@Sckb: spoczko, goólnie obejrzałem kilka filmików na YT i już jestem ekspertem jesli chodzi o kładzenie instalacji do rekuperacji, myslę że z palcem w dupie można to zrobić samemu :) zwłaszcza w domu parterowym gdzie wszystko można zrobić na strychu luzem
@GrzegorzPorada: robiłem sam w piętrowym i żadnej filozofii nie ma... Trzeba tylko dobrze wyliczyć ilość potrzebnego powietrza. Jak chcesz dobre komponenty do instalacji, rury, anemostaty, skrzynki rozprężne to polecam firmę pe-flex.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GrzegorzPorada: w zasadzie to wystarczy żebyś jeden wentylator zdemontował na wywiewie, a reszte zalatwi podcisnienie. Potrzebny tylko jakis wlot świeżego powietrza, rezszczelnione okno/kratka
@melba: no to skoro ma mieć otwarte okno albo jakąś kratkę wentylacyjną to po co mu wentylacja mechaniczna? Gdzie sens i logika? W założeniu WM ma za zadanie wtłaczać świeże powietrze i wyciągać zużyte.
Jeden wentylator to mało, no chyba, że jakiś turbo mega Pascalowy. Dwa minimum. Zresztą mają opisane ile powietrze przepuszcza i jakie ciśnienie daje, bo ciśnienie jest tu bardzo ważne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sckb: drugi wentylator jest po to żeby całe świeże powietrze puścić przez rekuperator i mozna było je wstępnie ogrzać. Jak tego nie masz to jak najbardziej ma sens jeden wentylator. Bo co za różnica czy dostarczysz to powietrze kanalami i wiatrakami czy wpadnie przez nieszczelności.
@melba: i będziesz miał świeże powietrze tam gdzie masz otwarte okno czy będziesz miał wszędzie otwarte okna? Bo jak będę miał w salonie nieszczelność to jakim cudem będzie mi świeże powietrze wpadało do sypialni?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sckb: stosuje sie drzwi takie jak do lazienki, z posunięciem przy podłodze. W domach jednorodzinnych nie jest konieczne dawać wyciag i nawiew w każdym pomieszczeniu.
@melba: człowieku, wysil trochę wyobraźnię... Mam wyciąg w kuchni a obok salon, gdzie mam otwarte okno, to jakim cudem mi do sypialni wpadnie świeże powietrze? Weź się zastanów, co ty piszesz...
@GrzegorzPorada: jak nie dajesz reku od razu to daj dwa wentylatory - na kanał nawiewny i kanał wyciągowy. Inaczej się nie da :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sckb: a jak masz wyciag w kuchni a nawiew w salonie to skad masz świeże powietrze w sypialni? No z kolejnego nawiewu. Wiec nieszczelności tez musza byc po przeciwnej stronie domu.
@melba: w kuchni mam wyciąg a w pokoju uchylone okno, co by było wg Twojej teorii. Jakim cudem w sypialni będę miał świeże powietrze? Pomimo, że drzwi są wyfrezowane. W gwoli ścisłości, czerwone to okna, niebieskie drzwi a zielone to anemostaty.
Więc pytam jeszcze raz - znasz się na tym czy piszesz jak Ci się wydaje?
Udowodnij, że wystarczy tylko wentylator przy wyciągu, bo jeżeli myślisz, że zrobi Ci takie podciśnienie
Sckb - @melba: w kuchni mam wyciąg a w pokoju uchylone okno, co by było wg Twojej teo...

źródło: comment_GcddElffDWbLXsknuIpl8LwdpHeHJsgV.jpg

Pobierz