Wpis z mikrobloga

@Sztywny3: @Fidel1: ani jeden ani drugi nie ma racji. Zacznijmy od tego, że bezrobocie strukturalne, które powstaje w wyniku płacy minimalnej jest najwęższym rodzajem bezrobocia strukturalnego, ponieważ tyczy się wyłacznie najmniej wykwalifikowanej siły roboczej. Analiza Waszych danych jest absurdalna, zakładacie jakby to była tylko jedna zmienna wpływajaca na model. Poza tym wzrost płacy minimalnej do poziomu około 41% - 43% średniego wynagrodzenia przekłada się na wzrostu zatrudnienia, powyżej
  • Odpowiedz
@Zahion: Zakładamy że pozostałem zmienne pozostają stałe, lub jak to się mówi na uczelniach ekonomicznych - ceteris paribus XD
Jak płaca minimalna przekłada się na wzrost zatrudnienia? Dane lub ciąg logiczny poprosze.
  • Odpowiedz
@Sztywny3: Zauważ po pierwsze, że termin płaca minimalna nie tyczy się jednego segmentu rynku pracy, jest dostosowany do każdej branży na tym samym poziomie. Paradoksalnie więc w tym systemie, płaca minimalna nie musi przewyższać poziomu równoważacego rynek pracy w danej branży (ponieważ jest ustalana łacznie, dla wszystkich). Płaca minimalna z definicji nie jest równoważna definicji ceny minimalnej, stad spogladanie na nia, według Mnie, jest często mylne. Płaca minimalna ma spełniać
  • Odpowiedz
@Zahion: Pamiętam pare badań gdzie korelacja, o której mówisz występowała i właśnie zwiększenie płacy minimalnej ponad optymalny poziom powodowało spadek miejsc pracy w sektorach o największych udziale niskowykwalifikowanej (stąd też - nisko płatnej) pracy ludzkiej w strukturze kosztów.
Weźmy na celownik ciecia - czy w ciągu miesiąca wytworzy wartość dla pracodawcy większą niż koszty jego zatrudnienia, które przecież znacznie przewyższają 2300 netto? Nie żyjemy w świecie idealnym, gdzie można wyeliminować
  • Odpowiedz
@Sztywny3: Ja jedynie sugeruję, co potwierdzaja badania, że istnieje stosunek płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia, który jednocześnie maksymalizuje zatrudnienie i spełnia definicję płacy minimalnej pod katem zapewnienia minimum egzystencji. Obecnie ten stosunek w przypadku rzadu PiS zwiększa się sukcesywnie i wynosi około 48% z perspektywa wzrostowa (z ustawy wynika, że dynamika co najmniej CPI + 2/3 realnego zachowana musi zostać do stosunku 50%), co Moim zdaniem jest za wysoka wartościa.
  • Odpowiedz
@Zahion: Złotko, przestań używać tych wszystkich uniwersyteckich terminów i prosze odpowiedz mi na proste pytanie - jak płaca minimalna miałaby zwiększać ilość miejsc pracy? Podpowiedź - to że zapewnia minimum egzystencjonalne już wiemy :)
  • Odpowiedz
@Zahion:

Przegląd badań wskazuje na redukcję zatrudnienia nastolatków na poziomie

pomiędzy jeden a trzy punkty procentowe w rezultacie 10-procentowego wzrostu

federalnej płacy
  • Odpowiedz
Mówisz o badaniach wśród młodzieży, przytaczasz dwa modele, które wypluwaja inne wyniki, negujac modele, które wypluwaja pozytywne wyniki, włacznie z tym modelem, który uwzględnia uwarunkowania w Polsce i klarownie pokazuje, że do pewnego momentu ma pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy (na ten naplujmy, te wobec Mojego zdania sa okej, mimo, że najbardziej rzetelny jest Polski). Typowe Korwinistyczne. To nie jest Moja uczelnia.
  • Odpowiedz