Wpis z mikrobloga

Mirki czy rure PP srednica 16 z aluminiowa wkladka trzeba gradowac?
Po zgrzaniu raczej dostep do aluminium jest zabezpieczony plastikiem. Czy owe gradowanie nie dotyczy tylko duzych srednic?

Drugie pytanie: na dlugosci 1 metra musze rure pp z ciepla woda zatynkowac, czy zwykla PP wytrzyma ciepla wode czy musze sie pchac w to aluminium? to chyba krotkji odcinek i moze wytrzyma bez aluminium czy kompensacji?

Tak to wyglada na moim testowym zgrzewie

#hydraulika #remontujzwykopem #budownictwo #pytaniedoeksperta #budujzwykopem
Sympatyczna_Kapibara - Mirki czy rure PP srednica 16 z aluminiowa wkladka trzeba grad...

źródło: comment_R0Nx4fRIijWnaiJKe9i6vz6QUgI5LWZl.jpg

Pobierz
  • 17
@Anotherelf: ale rzekomo do cieplej powinna byc z wkladka zeby ograniczyc rozszerzalnosc, pytanie tylko czy na odcinku metra pod tynkiem ta rozszerzalnosc bedzie na tyle istotna zeby pchac sie w ta wkladke.
A jezeli tak, to czy moge w ten sposob ja zgrzac jak na zdjeciu.

PS. Pozwolę sobie zawolac @Sckb oraz @darek-jg nie raz juz pomogli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sympatyczna_Kapibara: wkładka jest niezbędna przy instalacjach wysokotemperaturowych (CO) bądź jeśli rury są montowane natynkowo i mogą obwisnąć. Jeśli to do tynku, to olej i daj zwykłe. Cały dom mam zrobiony na zwykłych rurach, ciepła plus zimna i działa bez problemu od lat.
@Sympatyczna_Kapibara: nie tynkuj rur PP bez żadnej warstwy pośredniej, to jest zły pomysł nie tylko z powodu braku izolacji, ale również i dlatego, że PP dość mocno się rozszerza i kurczy pod wpływem zmian temperatury, taka rura zatynkowana na ściśle szybko spowoduje pękanie tego tynku. Jeśli nie chcesz kuć na tyle głęboko, by dać osłonę z pianki, to choć peszel na tą rurę załóż. Widziałem też na jakiejś "taniej" budowie osłonki