Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki z #excel Mam tabele z klientami, miejscowościami w których mieszkają i czasem pozostałym do końca zlecenia. Od czasu do czasu muszę pojeździć do nich, najlepiej uwzględniając to ile jeszcze mam czasu i to, żeby byli blisko siebie, co by załatwić kilku za jednym zamachem i nie musieć jeździć daleko. Da się zrobić coś takiego żeby Excel mi jakoś proponował trasę uwzględniając odległości między miejscowościami? Wiem że coś się da robić z API Google maps więc taguje #programowanie (może słusznie może nie)

#komputery #informatyka
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jaktrwogatonawykop: wiele mln mówisz? Trzeba będzie przysiąść nad tym ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak serio, to aż takie trudne do rozwiązania? Przecież to właściwie GPS, tylko ja chcę go zrobić w Excelu xD

Edit: w sumie dobra, patrzę co wysłał Mirek wyżej i rzeczywiście może być trochę skomplikowane. Nie pomyślałem o tym, że mogą być różne warianty tras i od jakiego miejsca zacząć i tak dalej
@Caly_na_bialo: na studiach macie proste problemy, typu masz 3 miejsca "dom u mamusi", "uczelnia" i "impreza", dla trzech punktów łatwo obliczyć trasę. ale jak masz tych punktów 15 lub więcej to już na oko trzeba robić, a w rzeczywistości jest ich po kilka tysięcy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_komiwoja%C5%BCera
jeśli rozwiązałeś ten problem to zgłoś się do AlbertaHeina i powiedz że przekażesz skrypt za 10mln€ i lodzika od głównego CEO, nie będzie się wahał dostaniesz
jest to problem komiwojażera i jest on nie rozwiązany


@jaktrwogatonawykop: cos ci dzwoni, ale nie wiesz w ktorym kosciele. oczywiscie ze jest rozwiazywalny tylko jest NP-trudny (co oznacza w praktyce ze dla duzych danych wejsciowych czas potrzebny na znalezienie optymalnrgo rozwiazania jest za dlugi).
@leoha: wiesz ile mam czasu jak jestem na pikerce aby zamówienie zebrać ze 100 produktami? 25 minut, i nikogo nie obchodzi przegryw który mówi że problem rozwiązany tylko musisz poczekać 5000 tyś lat na rozwiązanie aby zebrać produkty optymalnie...

problem jest nie rozwiązany i robi się go ręcznie na intuicję

komputer jeszcze długo nie zastąpi zbieracza zamówień