Wpis z mikrobloga

Hej,
Odebrałem prawo jazdy po zdaniu kat. A. Część mam jako terminowe a czes bezterminowo.
Teraz najważniejsza czesc: badania na A jak i B mam bezterminowo (podobno lekarze nie dają już bezterminowych ale ja takie dostałem).
Urzędnik powiedział że jak np za rok przyjdę po kolejny blanket bo np zgubie obecny to od daty wydania kolejnego dolicza mi 15 lat do daty ważności.
Co o tym myślicie?
#prawojazdy #prawo #urzad #motocykle
yetix - Hej,
Odebrałem prawo jazdy po zdaniu kat. A. Część mam jako terminowe a czes...

źródło: comment_7TiECUmyimSHBrFf67eR12FRp6yQ77Ux.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@Norskee rozwiniesz? Może jestem w błędzie, ze nie dają bezterminowych bo sam dostałem.
Jak więc będzie wg Ciebie w moim przypadku? Czy tak jak tłumaczył urzędnik?
  • Odpowiedz
@yetix: nie widziałem aby na blankiecie od lekarza był wpisany jakiś termin czy "bezterminowo/terminowo". To jest teraz standard. Na tyle dają.
  • Odpowiedz
@Bachal @Norskee
na badaniach mam napisane: bezterminowo
dlaczego więc mam iść na badania? Ustawa mówi, o ważności prawa jazdy - nie uprawnień. Nie znalazłem żadnej ustawy ograniczającą ważność badań.
@Sahkez jakby tak było to by mi wszędzie dali tam chyba kreski a ważność dokumentu określona jest w polu 4b - Data ważności prawa jazdy
  • Odpowiedz
@yetix: nie możesz miec bezterminowo wpisanych A bo maks to 15 lat. I nie przeskoczysz tego robiąc nowe prawo jazdy. I dlatego w polach A masz do 2034...
  • Odpowiedz
@Bachal rozumiem że muszę wyrobić nowy blankiet po 15 latach. Chodzi mi o ważność badań które mam bezterminowe. W związku z tym powinienem po prostu wymienić blankiet z nowym zdjęciem bez żadnych badań.
Pytanie o uprawnienia (nie o ważność prawa jazdy jako dokumentu). Czy jeżeli go nie wymienię to dalej będę miał uprawnienia (które powinienem mieć bezterminowo bo takie mam badania) i dostanę ew. mandat 50zł za brak ważnego dokumentu?
  • Odpowiedz
@yetix: tak jak Ci napisałem, co 15 lat musisz wyrobić nowy dokument. A żeby go zrobić musisz mieć aktualne badania lekarskie. 300zl za całość co 15 lat to nie jest gigantyczny wydatek, spokojnie, uzbierasz ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@unea dzięki, natomiast może masz logiczne wytłumaczenie dlaczego, jeżeli pole 4b określa ważność dokumentu to wpisują także ograniczenia w pole 11?
  • Odpowiedz
  • 0
@yetix Nie ma już bezterminowych badań. Niezależnie od tego co masz tam na orzeczeniu najpóźniej za 15 lat musisz iść na kolejne badania.
  • Odpowiedz
@yetix: Nie mam wiedzy na ten temat. Mogę również dodać, że kat. B mam od bardzo dawna, a kat. A zrobiłem kilka lat temu. Po zrobieniu kat. A wszystkie kategorie mają jedną datę ważności. Ty masz datę ważności tylko na kat. A.
  • Odpowiedz
@jeloo możesz podać podstawę prawną gdzie badania są ważne 15 lat? W ustawie jest słowo "prawo jazdy" jest ważne XYZ, ale nie ma nic o badaniach.
@Sahkez w rozporządzeni o którym mówisz nie ma nic o okresie 15 lat, możesz wskazać?
  • Odpowiedz
  • 0
@yetix To lecimy - prawo jazdy, zgodnie z art.13 ustawy o kierujących pojazdami wydawane jest na okres maksymalnie 15 lat. Z kolei art. 75 ust. 1 pkt 2 tej ustawy jasno wskazuje, że badaniu lekarskiemu podlega osoba przedłużająca ważność prawa jazdy określonej kategorii. Tym samym nie masz możliwości, aby teraz dostać prawo jazdy bezterminowo. Nawet jeśli w orzeczeniu lekarza masz, że badanie jest bezterminowe, to jest terminowe.

Wyjątkiem są orzeczenia i uprawnienia
  • Odpowiedz
@jeloo a co jeżeli nie przedłużę ważności prawa jazdy? Prawo jazdy to jest blankiet, potwierdza to też ta ustawa choćby mówiąć w niektórych punktach:
"Prawo jazdy, októrym mowa wart.4ust.1pkt2lit.aib, stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania odpowiednim pojazdem silnikowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"

Czy oznacza to, że mam nadal uprawnienia ale nie mam ważnego blankietu i jedynie co mogę dostać to 50zł za jego brak w Polsce??
  • Odpowiedz