Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, moje pytanie dotyczy sprawy spadkowej.
Biologiczny ojciec mojej mamy zmarł sześć lat temu.
Moja mama kilka dni temu dostała pismo w sprawie postępowania spadkowego.

W testamencie sporządzonym u notariusza, wydziedziczył ją i jej brata (o którym się dowiedzieliśmy właśnie z tego listu) i wszystko przepisał żonie.
Jego żona otworzyła testament 6 lat temu i 'szukała' mojej mamy w celu powiadomienia o śmierci.

Mój biologiczny dziadek nie kontaktował się z moją mamą odkąd skończyła kilka lat, my z rodzeństwem również nigdy go nie poznaliśmy, nigdy nie próbował nawiązać kontaktu.
Wszystko wskazuje na to, że miał wszystko w dupie.

Moja mama sama nie chce mieć z tym nic wspólnego.

Ze wstępnego rozeznania dowiedziałem się, że w momencie gdy dziadek wydziedziczył moją mamę to jej część w spadku przechodzi na jej dzieci.
Z drugiej strony, testament został otworzony 6 lat temu co sugeruje, że wszelkie roszczenia o zachowek (nie wiem do końca co to znaczy) się przeterminowały.

Szczerze mam ochotę nie zostawiać tego wszystkiego tak jak jest i powalczyć o cokolwiek, dla samej walki.

Czy istnieją jakieś kroki prawne, które mógłbym podjąć wraz z moim rodzeństwem?

#prawo #prawnik #adwokat #spadek #pytanie #pytaniedoeksperta #prawospadkowe

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 12
@AnonimoweMirkoWyznania: odwiedź forum prawne. Z wydziedziczeniem to jest tak, że jasne - możesz wydziedziczyć - ale potrzebne do tego są szczególne przesłanki określone w ustawie. Ważne jest więc co stoi - bo jak stoi, że żonie wszystko a dzieciom nic to jest to o wuj rozbić i papier ma zwyczajnie zerowe znaczenie. Możecie się awanturować o przywrócenie terminu zachowku i wskazać, że żona celowo nie informowała o sytuacji - gdyż miała
@Antek999: wydziedziczenie do legalności musi spełnić przesłanki art 1008, który idzie tak
Art. 1008. Przesłanki wydziedziczenia
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem